Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


ks. prof. Jerzy Chmiel, Paweł Piotrowski , bp Jan Szkodoń, ks. prof. Andrzej Witko

Różaniec (rozważania)

ISBN: 978-83-60703-42-7

wyd.: Wydawnictwo SALWATOR 2007

Tajemnica II. Biczowanie

Tę tajemnicę męki tak opisuje św. Faustyna: "Ujrzałam Pana Jezusa przywiązanego do słupa, z szat obnażonego, i zaraz nastąpiło biczowanie. Ujrzałam czterech mężczyzn, którzy na zmianę dyscyplinami siekli Pana. Serce mi ustawało patrząc na te boleści; wtem rzekł mi Pan te słowa: Cierpię jeszcze większą boleść od tej, którą widzisz. I dał mi Jezus poznać, za jakie grzechy poddał się biczowaniu, są to grzechy nieczyste. O, jak strasznie Jezus cierpiał moralnie, kiedy się poddał biczowaniu! - Wtem rzekł mi Jezus: Patrz i zobacz rodzaj ludzki w obecnym stanie. I w jednej chwili ujrzałam rzeczy straszne: odstąpili kaci od Pana Jezusa, a przystąpili do biczowania inni ludzie, którzy chwycili za bicze i siekli bez miłosierdzia Pana. Byli nimi kapłani, zakonnicy i zakonnice, i najwyżsi dostojnicy Kościoła, co mnie bardzo zdziwiło, byli ludzie świeccy różnego wieku i stanu - wszyscy wywierali swą złość na niewinnym Jezusie. Widząc to, serce moje popadło w rodzaj konania; i kiedy Go biczowali kaci, milczał Jezus i patrzył się w dal, ale kiedy Go biczowały te dusze, o których wspomniałam wyżej, to Jezus zamknął oczy i cicho, ale strasznie bolesny wyrwał się jęk z Jego Serca. I dał mi Pan poznać szczegółowo, poznać Jezusa, ciężkość złości tych niewdzięcznych dusz: Widzisz, oto jest męka większa nad śmierć moją". (Dz 445)

Jezu, który przyjąłeś mękę biczowania, by przywrócić wartość i godność ludzkiemu ciału, kontemplując Twe krwawe rany chcę nieustannie pamiętać, że moje ciało jest świątynią Ducha Świętego. Modlę się za tych, którzy swoimi grzechami przyczynili się do Twego biczowania. A jeśli i ja byłem wśród nich - błagam Cię o Twoje miłosierne spojrzenie, które przemieni moje serce, by w Twoim Miłosierdziu złożyło całą ufność.

opr. aw/aw 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: godność różaniec Faustyna Kowalska rozważania tajemnice radosne tajemnice bolesne tajemnice różańca grzechy nieczyste Biczowanie tajemnice chwalebne tajemnice światla ludzkie ciało
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W