Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


ks. Jan Twardowski

Kilka myśli na Wielkanoc

ISBN: 978-83-7516-262-2

wyd.: Wydawnictwo Święty Wojciech 2010

EGZAMIN

Krótkowzroczny rozum ludzki, ślepy na tajemnice Boże, już w czasach Księgi Hioba cierpienie tłumaczył po swojemu: cierpienie jest karą za grzechy.

Zresztą i dzisiaj takie tłumaczenie jest aktualne. Nieraz słyszymy: „Wpadł złodziej pod pociąg. Bóg go pokarał”, „Za co mnie Pan Bóg tak karze?”.

Jak bardzo umniejszamy Boga, jeżeli chcemy Go umiejscowić w granicach naszego rozumowania, w granicach naszego poczucia sprawiedliwości, w granicach naszego poczucia grzechu. Bóg jest tym, który wszystko wie, zna wszystkie zakamarki naszego sumienia, widzi wszystko, czego my nie widzimy, nawet może nie dostrzegać grzechu tam, gdzie my go dostrzegamy. Jeśli przyszło cierpienie: jak zdasz egzamin wiary właśnie w czasie tego cierpienia? Czy będziesz ufał Jezusowi wtedy, kiedy niczego nie rozumiesz, kiedy jesteś cierpiący? Czy uwierzysz Temu, który powiedział, że jest „światłością świata”?

Mówimy: „człowiek umarł”; albo: „zamknął oczy”. Bóg jednak, kiedy zamknie nasze oczy z chwilą śmierci, otworzy je na inny świat — i wtedy zrozumiemy, jak wiele było Bożych spraw w naszym życiu. Jak wiele naszego, mylnego nieraz, rozumowania.

opr. aw/aw 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Wielki Post Wielkanoc cierpienie Jan Twardowski Hiob kara za grzechy
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W