Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Tadeusz Chromik SJ

SERCE JEZUSA
Rozważania

ISBN: 978-83-7767-044-6
wyd.: Wydawnictwo WAM 2012

Spis wybranych fragmentów
Wstęp
Kontemplacja miłości Ojca, Syna i Ducha Świętego
Dar miłości Ojca — w Sercu Jezusa
Kim Jezus pragnie być dla świata?
Kim Jezus był dla męczenników i wyznawców?


Wstęp

„Miłość nie jest kochana”! Ten, pełen bólu, okrzyk św. Franciszka z Asyżu jest ciągle aktualny. Nasza bowiem cywilizacja coraz bardziej zacieśnia horyzont życia do wymiarów doczesnych. Wartości duchowe nie są w cenie. Nie ma więc miejsca dla tej niezwykłej miłości, jaką Bóg Ojciec objawia światu w darze swego Syna. Bł. Jan Paweł II rozpoczynał swój pontyfikat wołaniem: „Otwórzcie drzwi Chrystusowi”. Również jego następca Benedykt XVI podkreśla: „Kościół niezmordowanie głosi dobrą nowinę Ewangelii i zachęca wszystkich chrześcijan do ponownego odkrycia, jak fascynujące jest naśladowanie Chrystusa” (Verbum Domini, 96). Niech obecne rozważania będą zachętą do wejścia na drogę fascynującego naśladowania Jezusa.

Od dziecka już wiemy, że Bóg jest miłością. Ta Miłość objawiła się nam w Osobie Jezusa Chrystusa — w Jego Sercu. W Chrystusie — od dwu tysięcy lat — Boża miłość mieszka wśród nas. Jej moc nigdy nie słabnie. List do Hebrajczyków podkreśla: Jezus Chrystus wczoraj i dziś, ten sam także na wieki (13, 8. Wszystkie cytaty przytaczam według Biblii Tysiąclecia, wydanie piąte).

Niektórzy powątpiewają w aktualność kultu Serca Jezusa. Z tym wiąże się pytanie: czy potrzebne są litanijne rozważania wysławiające Jego boską Miłość?

Autor uznał, że tak! Prawem bowiem paradoksu dziś „zapotrzebowanie” na miłość Boga nie tylko nie wygasło w człowieku, lecz wzrosło. Przecież większość dramatów, wręcz tragedii w rodzinach i w życiu społecznym rozgrywa się dlatego, że ludzie nie wierzą, iż Bóg jest miłującym Ojcem, który swą troskę o człowieka objawia w swoim Synu.

Obecne rozważania są skromną propozycją przybliżenia wiernym prawdziwego źródła miłości, jakie pulsuje w bosko-ludzkim Sercu Jezusa. Jest On źródłem życia i świętości i ma moc, by nas uczynić świętymi. Nie czyni jednak tego wbrew naszej woli, ale serdecznie zaprasza: Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię (Mt 11, 28). Przychodźmy więc i naczyniem modlitwy czerpmy potrzebne nam łaski z obfitości Serca Jezusa.

Poszczególne wezwania litanijne zrodziły się z kontemplacji Słowa Bożego. Perspektywę codziennego życia trzeba rozświetlać światłem słowa Bożego. Wówczas nurtujące ludzi wierzących problemy nie oddalają, ale przybliżają ich do Boga.

Rozważania te pisane były z myślą o tym, by służyły zarówno do osobistej refleksji nad istotą kultu Serca Jezusa, jak też jako materiał do czerwcowych nabożeństw. W tym przypadku trzeba wybrać jeden z fragmentów rozważania. Mogą w tym pomóc śródtytuły. Dzięki nim łatwiej będzie dokonać wyboru, co odczytać w czasie nabożeństwa.

Niech będzie uwielbiony Bóg Ojciec za dar Jezusa Chrystusa. Oby wcielony Syn Człowieczy z miłością swego boskiego Serca dotarł do każdego człowieka. Niech Mu będzie chwała i cześć za Eucharystię, w której nieustannie się ofiaruje i daje nam moc, byśmy razem z Nim ofiarowali się Bogu, Ojcu miłosierdzia.

opr. ab/ab 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Najświętsze Serce Pana Jezusa rozważania NSPJ kult Serca Jezusa medytacje Litania do Serca Pana Jezusa
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W