Krzycz, że żyjesz!

Fragmenty rozważan, ze zbioru zatytułowanego "Skandal miłosierdzia"

Krzycz, że żyjesz!

bp Grzegorz Ryś

SKANDAL MIŁOSIERDZIA
Rozważania dla każdego

ISBN: 978-83-7767-196-2
wyd.: Wydawnictwo WAM 2012

Spis wybranych fragmentów
Wstęp
Krzycz, że żyjesz!
„Teraz właśnie jest dzień zbawienia!”
Pobielane groby
Kronikarz miłosierdzia

Krzycz, że żyjesz!

„Teraz właśnie jest dzień zbawienia!”

Krzycz, że żyjesz!

 źródło: photogenica.pl

Ewangelia nie jest martwą literą. Nie tylko przypomina wydarzenia sprzed dwóch tysięcy lat, ale — zwłaszcza, kiedy jest odczytywana w Liturgii — uobecnia je każdego dnia pośród nas. Historia zbawienia nie jest bowiem zakończona, lecz trwa i wypełnia się w życiu każdego z nas oraz w życiu Kościoła. Bohaterowie biblijni nie są aż tak „przeszli”, jakby to mogła sugerować dzieląca nas od nich przepaść czasu. Pielgrzymując do Ziemi Świętej, możemy dotknąć miejsc, w których żyli. Wędrując przez lekturę Pisma świętego — poznajemy ich samych. I z nimi — Boga.

Losy bohaterów Biblii są bowiem opowieściami o spotkaniu Boga z człowiekiem. Na tym właśnie polega Dobra Nowina, że takie spotkanie może się wydarzyć każdemu z nas. Tym właśnie jest wiara: osobową — czyli i Twoją, i moją — relacją z Jezusem Chrystusem, przeżywaną w Kościele, czyli we wspólnocie. Ta świadomość dość nam jednak spowszedniała, nawet mimo wysiłków papieża Benedykta, który cały swój pontyfikat opiera na tym najprostszym dla chrześcijanina przekazie.

Relacja Boga z człowiekiem jest jednak relacją szczególną. Główne prawo, jakie nią rządzi, nie jest wcale prawem, lecz miłością. Miłością najbardziej radykalną — miłosierdziem. To radykalizm nie w potocznym tego słowa sensie, ale w pierwotnym: łacińskie radicalis pochodzi od słowa radix, czyli korzeń. Chodzi więc o miłość pierwotną, zakorzenioną, dogłębną. Radykalizm wiary wynika z tego fundamentalnego radykalizmu miłości, rodzi się z odkrycia i przyjęcia na nowo własnych korzeni. Chrześcijanin — jak mówi święty Paweł — jest w swojej wierze „zakorzeniony i zbudowany” na osobistej relacji z Jezusem (por. Kol 2, 6-8).

opr. ab/ab

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama