Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao

Zamek w Baranowie to nie tylko historia

Sebastian Moryń

Miejsce gdzie promuje się kulturę, edukację i turnieje rycerskie

Miejsce gdzie promuje się kulturę, edukację i turnieje rycerskie - foto
Autor/źródło: ARP S.A.
Zródło: Agencja Rozwoju Przemysłu

Zespół Zamkowo-Parkowy w Baranowie Sandomierskim oferuje swym Gościom muzeum, historyczne wnętrza zamkowe, doskonałą kuchnię dworską wraz z regionalnym menu, a także królewski nocleg i wypoczynek w SPA&WELLNESS – mówi nam dyrektor Dyrektor Marketingu, Reklamy i Sprzedaży Zamku w Krasiczynie i Baranowie Sandomierskim, Pani Magdalena Ziemska.

Jakie atrakcje oferuje turystom zamek w Baranowie Sandomierskim. Czy warto zatrzymać się w nim na dłużej ?

Zamek w Baranowie Sandomierskim, nazywany też „małym Wawelem”, dawna siedziba rodu Leszczyńskich, to światowej klasy zabytek, który od lat przyciąga zwiedzających, amatorów aktywnego wypoczynku i poszukujących atrakcyjnego miejsca na uwiecznienie niezapomnianych, romantycznych chwil. Zamek urzekająco wpisuje się w nadwiślański pejzaż i jest otoczony 14 ha parkiem z polem golfowym Zespół Zamkowo-Parkowy w Baranowie Sandomierskim oferuje swym Gościom muzeum, historyczne wnętrza zamkowe, doskonałą kuchnię dworską wraz z regionalnym menu, a także królewski nocleg i wypoczynek w SPA&WELLNESS.

Corocznie nasz obiekt odwiedza blisko 100 tysięcy turystów z różnych stron świata. Oferta Zespołu Zamkowo-Parkowego jest różnorodna i skierowana do wszystkich grup wiekowych. Organizujemy przyjęcia okolicznościowe, śluby w secesyjnej kaplicy zamkowej i w plenerze, przyjęcia weselne, staropolskie biesiady, bankiety oraz konferencje. Proponujemy również pakiety romantyczne dla zakochanych, pobyty rodzinne: wielkanocne, bożonarodzeniowe, a także sylwestrowe i noworoczne.

To miejsce gdzie promowana jest kultura – oferujemy spektakle teatralne, koncerty symfoniczne, przeglądy muzyczne, jarmarki świąteczne, wystawy czasowe, jak również turnieje rycerskie.

Jak wyglądają sławne lekcje muzealne odbywające się na zamku i czego uczą ?

Dla wielu zwiedzających, miłośników sztuki i kultury, Baranów Sandomierski stanowi nie tylko perełkę architektoniczną, lecz także bogate źródło poznania dawnych zwyczajów i życia codziennego. Dla przykładu, kreatywne lekcje dworskich manier przy stole, pozwalają dzieciom i młodzieży pogłębić wiedzę z etykiety dworskiej.

W zamku organizowane są również lekcje muzealne. Głównym ich celem jest przygotowanie uczniów do obcowania z dziełami sztuki oraz poznawanie dziedzictwa narodowego, a także rozwijanie wrażliwości na ochronę dziedzictwa kulturowo-historycznego. Omawiane tematy nakreślają historię Zamku w Baranowie Sandomierskim i postaci z nim związanych. Zajęcia są także okazją do zapoznania się z kulturą i obyczajami, a także z dziejami sztuki polskiej. Mają charakter konwersatoryjny, stanowią uzupełnienie szkolnej podstawy programowej.

W ramach edukacji poprzez wypoczynek, oferujemy grupom rozmaite atrakcje. „Podróż przez wieki” to okazja by dotknąć historii i poczuć klimat minionych wieków, a wszystko to dzięki zwiedzaniu Zamku, wizycie w Zbrojowni Rycerskiej i sali tortur. Opowieści o królach, księżniczkach, wielkich bitwach, ale i dawnym życiu codziennym wzbogacają takie atrakcje jak strzelanie z łuku, rzucanie toporkiem, konkurs szermierki. Z kolei „Lotta opowiada - Historia Zamku w Baranowie Sandomierskim” to teatr żywego aktora z elementami teatru lalki i sposób na takie przekazanie historii najmłodszym uczestnikom, gdzie dzieci stają się czynnym odbiorcą przedstawienia poprzez rozmowy z postaciami i wspólny taniec.

Organizowane są także warsztaty rękodzielnicze dla grup w każdym wieku. Prezentowane są na nich techniki, które przez wieki królowały na zamkowych dworach, ale także współcześnie nam znane sposoby zdobienia.

Jak można wypocząć w Zamku w Baranowie w okresie jesienno-zimowym? Czy są organizowane jakieś ciekawe atrakcje w tym okresie? 

Zamek w Baranowie Sandomierskim warto odwiedzić również poza sezonem letnim. W jesieni odbywa się bal andrzejkowy z wieczorem wróżb, a zimą Karnawałowy Bal Maskowy w salach reprezentacyjnych zamku. Okres świąteczno-noworoczny to czas, w którym organizowane są pobyty dla gości hotelowych wypełnione najrozmaitszymi atrakcjami. Stanowią one znakomitą okazję do zapoznania się z polskimi tradycjami świątecznymi. Ukoronowaniem okresu świątecznego jest coroczny Wielki Bal Sylwestrowy.

Na koniec proszę nam powiedzieć: Czy są jakieś ciekawe projekty i plany dla zwiedzających zamek w Baranowie w roku 2020?

W przyszłym roku planujemy ponownie wnioskować do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz do Narodowego Centrum Kultury o dofinansowanie na organizację koncertów symfonicznych, spektakli teatralnych oraz festiwali. Dotąd, przy wsparciu wymienionych instytucji udało nam się zorganizować wiele imprez kulturalnych, które spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem naszych Gości.

Zamek z malowniczym dziedzińcem oraz jego otoczenie w postaci pięknego parku dają nam szereg możliwości a naszym zadaniem jest wykorzystanie tak wielkiego potencjału. Zachęcam do śledzenia naszej strony internetowej www.baranow.com.pl , gdzie na bieżąco informujemy o organizowanych przez nas wydarzeniach.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał: Sebastian Moryń

Przeczytaj również:

MIEJSCE PRZEPEŁNIONE POLSKOŚCIĄ I PATRIOTYZMEM

W KRASICZYNIE MOŻNA POZNAĆ SMAK PRZYGODY

NAJLEPIEJ ZACHOWANY ZAMEK W EUROPIE





 


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Realizacja: 3W
Realizacja: 3W