Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Agnieszka Ścibik

Wiedza i chrześcijańska tożsamość


Recenzja książki: "Historia chrześcijaństwa. Od św. Piotra do św. Jana Pawła II", Wydawnictwo JEDNOŚĆ.

Chrześcijanin powinien znać swoją tożsamość. Powinien posiadać wiedzę na temat historii chrześcijaństwa. Po co? Chociażby po to, aby poczuć się pewniej w świecie, który zadaje niejednokrotnie niewygodne pytania, albo próbuje wyrywać chrześcijańskie korzenie z historii wielu krajów.

Warto wiedzieć, na jakich etapach historii chrześcijanie bardziej upadali, a na jakich etapach "powstawali z grzechów". Po co? Po to, aby nie bać się prawdy o trudniejszych wydarzeniach, po których następowało także nawrócenie, dzięki ludziom, którzy byli wierni Bogu i miłowali bliźnich, również wtedy, gdy szalały "burze". Wszak kochać, to znaczy powstawać.

Historia chrześcijaństwa pokazuje nam, że przez te wszystkie wieki było bardzo dużo wspaniałych chwil. Ogromna ilość nawróceń. Wspaniały wkład w kulturę, sztukę. Albumowe opracowanie dziejów Kościoła powszechnego zostało przygotowane przez międzynarodowy zespół badaczy. "Historia chrześcijaństwa", pod redakcją Juana Marii Laboa, opisuje ważne wydarzenia, wyjaśnia zjawiska kształtujące oblicze Kościoła w różnych wiekach oraz przybliża życie chrześcijan na przestrzeni dwóch tysięcy lat. Nie brakuje mało znanych ciekawostek.

To, co jest w tym wszystkim bardzo ważne, to wierność nauce Kościoła. Strzeżenie depozytu wiary. Niezmienność nauki Chrystusa, którą przekazał Apostołom. Od św. Piotra do św. Jana Pawła II (bo taki zakres czasowy obejmuje ta książka) widoczna jest wierność Ewangelii. Mimo upadku różnych ludzi Kościoła na "wiekowej drodze", zawsze znajdowali się w tym czasie i tacy, którzy mówili: "ale Jezus nakazał czynić tak i tak". Boże prawa są niezmienne. Wierność nauce Chrystusa widoczna jest do dziś, dzięki ludziom, żyjącym Ewangelią, przekazującym ją i dbającym o Tradycję Kościoła.

Niezwykle fachowe opracowanie historii Kościoła dostarcza również bardzo bogatego materiału ilustracyjnego. Warto sięgnąć po książkę "Historia chrześcijaństwa. Od św. Piotra do św. Jana Pawła II", która ma nie tylko piękną oprawę, ale przede wszystkim piękną, bogatą treść. Po co? Może właśnie po to, aby chrześcijaństwo stało się jeszcze mocniejszą, wyrazistą treścią naszego życia.


opr. aś/aś


 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: PRAWDA historia Kościół tożsamość wiedza chrześcijanie album korzenie historia chrześcijaństwa chrześcijańska tożsamość
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W