O działalności grupy „Niebieskie Owieczki”, która wygrała tegoroczny „Hosanna Festiwal” w Siedlcach
Jest jedną z trzech sekcji - obok wolontariatu i grupy teatralnej - działających przy Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju Dzieci i Młodzieży przy Parafii Najświętszego Zbawiciela w Rykach. Jednym z ostatnich sukcesów scholi Niebieskie Owieczki była wygrana na tegorocznym „Hosanna Festiwal” w Siedlcach.
- Chciałem, żeby ta grupa gromadziła wszystkich, niekoniecznie tych najpobożniejszych. Myślałem o dzieciach, bo jak zaczynać - to od początku. A jak dzieci - to najprościej schola dziecięca. Zdawałem sobie sprawę, że niewątpliwy wówczas sukces „Arki Noego” pomoże, kiedyś w przyszłości, i nam stworzyć śpiewającą oraz dobrze się rozumiejącą ferajnę - tak po latach wspomina powstanie Stowarzyszenia ks. Tomasz Kostecki.
Całe stowarzyszenie jest dobrowolnym i samorządnym zrzeszeniem dzieci i młodzieży uczącej się na terenie miasta i gminy Ryki. Cel, jaki sobie stawia, to praca z dziećmi i młodzieżą, nie tylko w poszczególnych sekcjach, ale również na płaszczyźnie rozwoju duchowego.
Działająca przy stowarzyszeniu schola skupia dzieci pragnące spędzać czas na wspólnym śpiewaniu, a także chcące się w tym kierunku dalej rozwijać. - Do scholi należeć może każde dziecko, które ma minimalne zdolności muzyczne; nie musi posiadać wielkich umiejętności wokalnych. Sprawdzam je podczas krótkiego przesłuchania - przedstawia reguły przyjęcia muzyk Tomasz Antolak, akompaniamentor grupy. Nie ma również ograniczeń wiekowych, chociaż przeważają uczniowie klasy czwartej szkoły podstawowej.
Ze składu scholi, która istnieje już osiem lat, wykruszyło się sporo osób. - Aby zachować ciągłość i zapobiec przerwaniu funkcjonowania dwa lata temu założyliśmy drugą grupę, czyli „nowe pokolenie” scholi - mówi T. Antolak
Grupa muzyczna prowadzi swoje kształcenie prze cały rok. Podstawę stanowią cotygodniowe zajęcia, które na wstępie zaczynają się od rozśpiewania, następnie jest czas na kształcenie głosu, a po nim przychodzi kolej na przygotowanie nowych piosenek. Jednym ze stałych punków pracy jest coroczny, odbywający się w wakacje, wyjazd całej scholi na warsztaty muzyczne do wybranej miejscowości turystycznej. Poza solidną pracą, dzieci mają tam również czas na wakacyjny odpoczynek. W ramach przygotowań do różnych konkursów lub festiwalów, grupa musi zmobilizować siły do dodatkowych spotkań.
W codziennej pracy T. Antolak, jako akompaniamentator, gra na fortepianie. Natomiast w zależności od potrzeby, kompletowany jest zespół muzyczny, składający się z ryckiego pokolenia młodych muzyków. W pracy pomaga Weronika Falenta - do niedawna jeszcze chórzystka, a obecnie jako współpracująca dyryguje chórem oraz przygotowuje choreografię na występy.
Schola „Niebieskie Owieczki” uczestniczy w wielu konkursach, festiwalach, przeglądach na szczeblu regionalnym, a także ogólnopolskim. Pochwalić się wieloma odniesionymi sukcesami.
Sukces na „Hosanna Festiwalu” kosztował wiele wysiłku oraz czasu. Przygotowania rozpoczęły się już na dwa miesiące przed festiwalem, od warsztatów muzycznych w Krynicy Pomorskiej. Podczas dziesięciodniowego zgrupowania codziennie odbywały się próby. Chórzyści ćwiczyli dwie - jak się później okazało - zwycięskie pieśni: „Po prostu jaśniej” oraz „Bardzo dawno temu”. Intensywne przygotowania nie ustawały po powrocie do domu. Po nagraniu wersji demo pieśni konkursowych, rozpoczęły się wspólne prace scholi i zespołu muzycznego. Przygotowania wspierane były przez Miejsko-Gminne Centrum Kultury, które udostępniało na próby sprzęt oraz lokale. Podczas festiwalu w Siedlcach skład zespołu muzycznego tworzyli: Krzysiek Pośpiech - perkusja, Kuba Litwinek - gitara basowa, Bartek Pawlik - gitara oraz Kamil Polak - technik nagłośnienia. Przy organizacji codziennej pracy oraz przygotowań do występów ogromną pomoc okazują rodzice dzieci należących do scholi. „Niebieskie Owieczki” angażują się również w codzienne życie swojej parafii, przygotują oprawę muzyczną podczas Mszy św., a także nabożeństw liturgicznych w ciągu całego roku kalendarzowego.
KRYSTIAN PIELACHA
Echo Katolickie 37/2011
opr. ab/ab