Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao

Jubileusz Apostolatu Maryjnego w Siedlcach

LI

Wszystko z Niepokalaną - od 20 lat

Jubileusz 20 lat działalności Apostolatu Maryjnego w Siedlcach przynależący do ruchu obchodzili z tym samym przekonaniem, które kazało im wstąpić na wspólną modlitewną drogę z innymi czcicielami Najlepszej z Matek - „Ona nigdy nie zawiedzie”. Obchodom jubileuszu towarzyszyło życzenie, by grupa rosła w siłę - duchem i liczbą!

Ziarno służby „w szkole Maryi” zasiał w Siedlcach śp. ks. Teofil Herrman 15 lat po założeniu Apostolatu Maryjnego, kontynuującego działalność przedwojennego Stowarzyszenia Cudownego Medalika. Do przystępowania do ruchu zachęcał w 1995 r. czasie niedzielnych Mszy św. w katedrze. Od razu uformowała się grupa około 100 czcicieli Maryi. Dzisiaj Apostolat Maryjny tworzy 35 osób, wzmocnionych „rodziną wspomagającą”, jak apostołowie nazywają sporą grupą sympatyków i przyjaciół. W środę, 27 maja, prawie wszyscy zebrali się w katedrze o 11.00, by modlitwą uczcić jubileusz. Spotkanie Apostolatu rozpoczęła pieśń „Matko Boża, my do Ciebie” oraz modlitwa do Ducha Świętego. Następnie zebrani odmówili Różaniec w intencji dziękczynnej - za otrzymane łaski oraz z prośbą o rozwój Apostolatu Maryjnego. Po Litanii do Niepokalanej Cudownego Medalika odczytany został Akt oddania się w opiekę Matce Bożej, a ks. prałat Eugeniusz Filipiuk, proboszcz parafii katedralnej pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi, a od września 2014 r. opiekun Apostolatu, odprawił Nowennę do Matki Bożej Cudownego Medalika.

Poznajemy życie Maryi

Bezpośrednio przed Mszą św. sprawowaną pod przewodnictwem ks. E. Filipiuka głos zabrała moderatorka Apostolatu Maryjnego w Siedlcach Władysława Kaliszuk. Przypomniała w skrócie historię Cudownego Medalika oraz przesłanie, jakie towarzyszyło prośbie Maryi skierowanej do s. Katarzyny Leboure 27 listopada 1830 r. w kaplicy Sióstr Miłosierdzia. Dziękując Bogu za łaskę powołania do wspólnoty maryjnej i 20 lat ofiarnej służby w ruchu, wspomniała również pierwsze kroki Apostolatu w Siedlcach, osobę śp. ks. Teofila Herrmana, jak też duszpasterzy, którzy opiekowali się siedlecką grupą. - Jesteśmy ogromnie wdzięczni kapłanom za pracę z nami, wsparcie w trudnych sytuacjach, modlitwę i obecność wśród nas - zaznaczyła pani Władysława. - W naszej szkole maryjnej poznajemy życie Maryi. Słuchamy i rozważamy słowo Boże. Dzielimy się swoimi spostrzeżeniami. Na miarę sił i zdolności posługujemy w parafii. Wspólnie z księdzem opiekunem organizujemy pielgrzymki, rozpowszechniamy cudowny medalik. Przewodniczymy modlitwie różańcowej i koronce do Bożego Miłosierdzia w Katolickim Radiu Podlasie. Naszym pragnieniem jest, aby Cudowny Medalik był znany i noszony zgodnie z życzeniem Niepokalanej: „wszyscy, którzy go nosić będą z wiarą i ufnością, dostąpią wielkich łask” - mówiła, gorąco zachęcając do przyłączenia się do wspólnoty. Deklarację przystąpienia do Apostolatu oraz Cudowny medalik można było otrzymać po zakończeniu Eucharystii.

Wszystko z Niepokalaną

W homilii ks. E. Filipiuk nawiązał do Ewangelii obrazującej spór apostołów o pierwszeństwo. - Motywem, który powinien kierować naszym życiem, jest miłość - zaznaczył, zauważając, że gdyby poczucie obowiązku osób tworzących Apostolat Maryjny nie było wzmocnione miłością, nie zaowocowałoby pięknym jubileuszem, gotowością do działania, udziału w spotkaniach modlitewnych, pielgrzymkach, uczestnictwa w Mszy św. - Oddać swoje życie z miłości do drugiego, tracąc siebie codziennie - wyjaśniał ideę miłości, jakiej Jezus uczył apostołów. - Patrzmy na Maryję, która mówiła: oto ja, służebnica Pańska. Nie przyszła po to, żeby obnosić się z tym, że została wybrana, ale mówi o sobie „służebnica”. Kiedy dziękujemy za 20 lat Apostolstwa Maryjnego, chcemy, by to przesłanie Ewangelii jeszcze bardziej do nas dotarło - mówił ks. Filipiuk. A przywołując zawołanie Apostolatu „Wszystko z Niepokalaną”, zachęcał do naśladowania Maryi. - Wystarczy tak jak Ona powtarzać: Boże, Ty wiesz, co dla mnie jest najlepsze - zakończył.

W wędrówce wiary

Ks. kan. Paweł Wiatrak, diecezjalny duszpasterz ds. ruchów i stowarzyszeń maryjnych, składając podczas agapy zorganizowanej po Mszy św. w sali przy plebanii jubileuszowe powinszowania, zwrócił uwagę na to, że każda z kilkunastu diecezjalnych wspólnot noszących miano maryjnej winna odwoływać się do duchowości Maryi. - Maryja, zanim została wzięta z duszą i ciałem do nieba, była kobietą z krwi i kości, prowadziła swoje życie jako ktoś, kto był w wędrówce wiary. Tak zwyczajna i prosta była droga Maryi - podkreślał. Przywołał również słowa św. Teresy od Dzieciątka Jezus, która pouczała, że Maryję należy nie tyle podziwiać, co naśladować. - Im bardziej człowiek odwzorowuje drogę Maryi, tym bardziej lgnąć będą do niego inni - mówił, odnosząc się do refleksji, w jaki sposób wzmacniać oraz odmładzać szeregi wspólnot i grup formacyjnych. - Obchodząc 20-lecie Apostolatu Maryjnego, życzę wam, moi drodzy, abyście z każdym dniem naśladowali Maryję, która przyjęła dar od Boga Ojca, prowadziła życie w relacji miłości do Jezusa i dała się prowadzić Duchowi Świętemu - powiedział ks. P. Wiatrak.

Piękni dwudziestoletni

Agapa była okazją do rozmów, wspomnień i świadectw, podziękowań, a zwieńczył ją pyszny, jubileuszowy tort. Jednak przede wszystkim można było przekonać się, jak wielki potencjał tkwi w Apostolacie Maryjnym. Nie tylko modlitewny - głębokie rozmodlenie widać i słychać dostatecznie, a poświadcza je zaangażowanie w życie parafii katedralnej czy prowadzenie modlitw dla słuchaczy Katolickiego Radia Podlasie. Grupę tworzą otwarci, serdeczni, uśmiechnięci ludzie, których łączy duchowość, ale też serdeczna przyjaźń.

Spotkania modlitewne Apostolatu Maryjnego odbywają się w każdą ostatnią środę miesiąca, o 18.50, w sali przy plebanii parafii katedralnej. Grupa jest otwarta. Zaproszeniu do przyłączenia się do niej towarzyszy hasło: „aby wspólnie służyć Najświętszej Maryi Pannie Niepokalanej”.

LI
Echo Katolickie 23/2015

<

opr. ab/abEcho Katolickie
Copyright © by Echo Katolickie

 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Niepokalane Poczęcie NMP Siedlce Maryja Niepokalana Apostolat Maryjny Władysława Kaliszuk
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W