Rodzina jest najważniejsza

Domy rekolekcyjne diecezji siedleckiej pozwalają na nowo odkryć piękno małżeństwa

Tam tętni duchowe życie

Domy rekolekcyjne diecezji siedleckiej pozwalają na nowo odkryć piękno małżeństwa. Rozwód nas nie interesuje - mówią rekolektanci. Szukają Bożych rozwiązań. Kryzys to nie tragedia. Gdy Bóg jest na pierwszym miejscu, wszystko inne jest na właściwym miejscu.

Przyjeżdżają tu także narzeczeni, osoby samotne i dzieci. Wszyscy mogą liczyć na życzliwe przyjęcie przez opiekujących się domami rekolekcyjnymi księży: dr. kan. Jacka Seredę i Andrzeja Żelazo oraz członków Diecezjalnej Diakonii Ewangelizacyjnej Młodych.

Rodzina jest najważniejsza

Zapytałam biegające wokół domu rekolekcyjnego w Siedlanowie dzieci, dlaczego lubią przyjeżdżać do Siedlanowa? Po chwili namysłu dziewczynka odpowiedziała: „Bo jest wśród nas Pan Jezus”. Prawda tak oczywista, a jednak dla wielu starszych osób trudna do przyjęcia, zupełnie nieodkryta, czasem odrzucona.

Siedlanów

Pierwszy dom rekolekcyjny powstał w 2001 r. w budynku szkoły podstawowej w Siedlanowie k. Radzynia Podlaskiego w województwie lubelskim. Tam też rozpoczęły się pierwsze spotkania. Po wielu remontach w ciągu tych kilku lat obiekt zmienił swe oblicze. Dzisiaj niemal w każdy weekend odbywają się tam rekolekcje dla małżeństw, dorosłych, studentów, młodzieży, i dzieci. Miejsce tętni duchowym życiem, o czym chętnie mówią w swoich świadectwach formujące się tutaj osoby:

Do domów rekolekcyjnych w Siedlanowie i Osinach trafiłam w 2003 r. Po raz pierwszy pojechałam zachęcona przez znajomych, ciekawa tego, co tam zobaczę, przeżyję, czego doświadczę. I tak zaczęła się moja przygoda, która trwa do dziś. Doświadczyłam bliskości Boga, spotkałam wspaniałych, zaangażowanych kapłanów, którzy chcą żyć Ewangelią na co dzień, żyć z Bogiem i dla Niego, kochając Go i służąc Mu przez zwykłe codzienne zajęcia.

Serdeczni, otwarci ludzie, których poznałam, dzieląc się świadectwem swego życia, pomagają mi pokonywać trudności i rozwiązywać problemy. Z perspektywy czasu dostrzegam, jak Bóg zmienia mnie przez formację, którą otrzymuję w tych domach. Jego łaska i błogosławieństwo osobiste przez nałożenie rąk kapłańskich wlewa w moje serce pokój, zmienia myślenie i spojrzenie na życie. Z każdych rekolekcji przynajmniej jedno zdanie głęboko zapada w moim sercu. Tęsknię do tych chwil, do tego szczególnego czasu spędzanego z Bogiem.

Dziękuję Matce Najświętszej, że już od 12 lat przyprowadza mnie do Jezusa, do Jego szkoły. Dziś już nie potrafię wyobrazić sobie życia bez spotkań w domach rekolekcyjnych w Siedlanowie i Osinach.
Chwała Panu!
Joanna

Rekolekcje...

Każda rodzina - mama, tata i dzieci - jak również osoby żyjące samotnie potrzebują miejsc, gdzie mogą doświadczyć żywej wiary, spotkać ludzi, którzy patrzą w tym samym kierunku. Siedlanów od wielu lat gromadzi rodziny z dziećmi i dorosłych systematycznie korzystających z rekolekcji: modlą się podczas Mszy św., słuchają konferencji tematycznych, adorują Chrystusa, rozmawiają, kontemplują przyrodę. Głębsze relacje nawiązują się nie tylko między przyjeżdżającymi tutaj rodzicami. W tym czasie, kiedy mama i tata pogłębiają swoje życie duchowe, dzieci pod okiem animatorów oddają się wspólnej zabawie: grają, rysują, biegają po placu zabaw, oglądają wartościowe filmy.

Na moje pierwsze rekolekcje do Siedlanowa trafiłem wraz z żoną na początku 2006 r. ulegając namowom dobrych znajomych, którzy uczestniczyli w życiu domu rekolekcyjnego od początku jego istnienia. Przyjechałem wtedy, bardziej odpowiadając na zachętę znajomych niż mając wewnętrzną potrzebę. Na przestrzeni lat aktywnie uczestnicząc w życiu wspólnoty domu poprzez uczestnictwo w rekolekcjach, włączając się fizycznie i materialnie w utrzymanie i rozbudowę, widzę, jak zmienia się moje życie, moja optyka patrzenia na świat, jak zmienia się moja duchowość. Dzięki rekolekcjom zacząłem widzieć Boga w swojej codzienności, właściwie ugruntowałem w sobie hierarchię tego, co w życiu najważniejsze. Dzięki nauczeniu się ufności Bogu, łatwiej przychodzi mi rozwiązywanie codziennych problemów, a nawet wychodzenie z ostrych zakrętów życia.

Potrzebuję tych rekolekcji, by utwierdzać się w dobrym, by odnajdywać Boga w różnych, nawet bardzo trudnych, sytuacjach życiowych. Dzięki rekolekcjom mam czas, by się zatrzymać na chwilę, spojrzeć na swoje życie i zweryfikować swoją drogę. Dzięki rekolekcjom mam odwagę, by głośno mówić słowem i czynem o tym, że chcę być świętym i chcę, by inni też byli świętymi.
Jarek

Od młodzieńczych lat uczestniczyłam w różnych formach rekolekcji. Na pierwsze z nich trafiłam przez znajomą starszą panią. Widzę potrzebę duchowej formacji w moim życiu, wyrażania zgody na to, by Bóg kształtował mnie według swojego planu.

Na rekolekcje do Siedlanowa przyjeżdżam wraz ze swoją rodziną od ośmiu lat. Każdego roku trzy razy. Pochodzimy z Kostomłotów w diecezji kieleckiej, którędy przechodzi Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę. Pewnego dnia poznaliśmy idącego w pielgrzymce ks. Andrzeja, poprzez którego Pan Bóg przyprowadził nas do domu rekolekcyjnego.

Tutaj, na rekolekcjach, uczę się codziennego przebaczania w rodzinie, prawdziwej pobożności, szukania woli Bożej.

Pomimo upadków widzę, jak lepszym jestem człowiekiem, ale też moje grzechy widzę wyraźnie. Mogę też zobaczyć, jak daleka jeszcze czeka mnie droga do świętości.
Agnieszka

Diakonia ewangelizacyjna

Przy domach rekolekcyjnych w Siedlanowie i Osinach Dolnych istnieje Diecezjalna Diakonia Ewangelizacyjna Młodych.

We wrześniu 2000 r. wraz z grupą młodzieży rozpoczęliśmy dzieło, które z Bożą pomocą staje się odblaskiem Chrystusa w świecie. Kiedy z perspektywy czasu z młodymi ludźmi myślimy o posłannictwie i zadaniach Diecezjalnej Diakonii Ewangelizacyjnej Młodych, przychodzą nam słowa Jana Pawła II: „Nowe stulecie i nowe tysiąclecie rozpoczynają się w świetle Chrystusa. Nie wszyscy jednak widzą to światło. Naszym zadaniem, porywającym i trudnym, jest być Jego odblaskiem”.

3 kwietnia 2001 r. bp Jan Wiktor Nowak, przychylając się do prośby ks. A. Żelazo, udzielił specjalnym dekretem aprobaty na powołanie Diecezjalnej Diakonii Ewangelizacyjnej Młodych, wyznaczając jej działania. Systematyczna formacja duchowa diakonii odbywa się poprzez spotkania rekolekcyjne i skupienia. Grupa liczy ponad 100 osób. Zrzesza ona głównie studentów i młodych małżonków. Do zadań wspólnoty należy współorganizowanie oraz pomoc w prowadzeniu rekolekcji w domach diecezjalnych.

Osiny Dolne

W 2001 r. powstał również drugi dom ewangelizacyjny, który znajduje się w Osinach Dolnych k. Mokobód w województwie mazowieckim. W tym samym roku rozpoczęły się pierwsze remonty, dzięki czemu mógł tam zamieszkać ówczesny opiekun ks. A. Żelazo. Tam też utworzono biuro ewangelizacji. Wiele prac w domu i jego otoczeniu zostało już wykonanych. Jednak, aby budynek mógł w pełni służyć jako dom rekolekcyjny, musi zostać przeprowadzony poważny remont.

Jednodniowe skupienia w Osinach Dolnych

Zainteresowaniem cieszą się organizowane tutaj dwa lub trzy razy w miesiącu skupienia dla małżeństw i dorosłych.

Spotkania stanowią cenną podpowiedź, jak na co dzień żyć wiarą. Słuchacze z radością przyjmują główne przesłanie formacyjne uwrażliwiające na wielką potrzebę wypełniania woli Bożej w życiu codziennym chrześcijanina.

Wspólna modlitwa, konferencje, Msza św., możliwość rozmowy z księdzem, a także agapa dają sposobność do obcowania z ludźmi, którzy formują się, aby osiągnąć zbawienie. W każdym miesiącu do wyboru są dwa terminy, na których głoszone są katechezy o tej samej tematyce.

dr Agnieszka Pasztor
Biuro Prasowe Domów Rekolekcyjnych

 

Terminy dnia skupienia dla osób dorosłych i małżeństw w Osinach Dolnych:

21 czerwca (15.00-21.00);

12 lipca (15.00-21.00);

19 lipca (15.00-21.00);

26 lipca(15.00-21.00);

29 sierpnia natomiast odbędzie się dzień skupienia dla kobiet (9.00-16.00).

Kursy dla narzeczonych:

3-5 lipca;

31 lipca-2 sierpnia;

Szczegółowe informacje o planowanych terminach rekolekcji i dniach skupienia można zdobyć w Biurze Ewangelizacji w Osinach Dolnych (codziennie 17.00-18.30); nr tel. 25-642-33-31. Tutaj można się również zapisać do udziału w rekolekcjach. Więcej wiadomości dostępnych jest także na stronie internetowej www.wodażywa.pl.

 

Dom Rekolekcyjny w Siedlanowie:

Najbliższe rekolekcje dla małżeństw odbędą się w Siedlanowie od 19 do 21 czerwca. Będzie im patronował Josemaria Escriva Balaguer.

 

LIPIEC

3-5 lipca: dorośli - rekolekcje ze św. o. Pio;

6-11 lipca: dzieci klas IV-VI;

13-18 lipca: gimnazjum;

20-25 lipca: szkoły średnie i studenci.

SIERPIEŃ

9-15 sierpnia: dorośli i małżeństwa (bez dzieci), temat: „O naśladowaniu Maryi” część II;

28-30 sierpnia: związki niesakramentalne.

 

28 czerwca na terenie Domu Rekolekcyjnego w Siedlanowie odbędzie się również XII Zjazd Dobrodziejów Domów Rekolekcyjnych, na który zapraszają ks. dr kan. J. Sereda i ks. A. Żelazo wraz z Diecezjalną Diakonią Ewangelizacyjną Młodych. Spotkanie organizowane jest dla osób, które włączyły się w posługę na rzecz dzieła ewangelizacji, służąc swoim czasem, pracą na rzecz rozbudowy domów rekolekcyjnych, posługując podczas turnusów rekolekcyjnych.

Spotkanie rozpocznie się o 10.00 zawiązaniem wspólnoty i podsumowaniem roku formacyjnego. Centralnym punktem zjazdu będzie o 12.30 Eucharystia. W rodzinnej atmosferze uczestnicy spotkania zjedzą wspólnie obiad, a o 15.00 odmówią Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

AP
Echo Katolickie 25/2014

opr. ab/ab

Echo Katolickie
Copyright © by Echo Katolickie

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama