Ogłaszając Jubileuszowy Rok Miłosierdzia, papież Franciszek postawił przed całym Kościołem kilka wyraźnych założeń i celów, które miały mu przyświecać.
Ogłaszając Jubileuszowy Rok Miłosierdzia, papież Franciszek postawił przed całym Kościołem kilka wyraźnych założeń i celów, które miały mu przyświecać. Przypomnijmy je sobie - wszystkie cytaty pochodzą z bulli papieża Franciszka „Misericordiae vultus”, ustanawiającej Jubileuszowy Rok Miłosierdzia.
Jubileuszowy Rok Miłosierdzia był pełnym łaski czasem danym Kościołowi, by „uczynić świadectwo wierzących jeszcze mocniejszym i skuteczniejszym”. Papież przypominał, że „Miłosierdzie będzie zawsze większe od każdego grzechu i nikt nie może ograniczyć miłości Boga, który przebacza”.
Zewnętrznym znakiem Roku Jubileuszowego było nie tylko otwarcie Drzwi Świętych w czterech większych bazylikach Rzymu. W kościołach katedralnych i innych świątyniach o szczególnym znaczeniu na całym świecie otwarte były tzw. bramy miłosierdzia. Zazwyczaj były to jedne z głównych drzwi do kościoła, specjalnie przystrojone i opatrzone napisem „Brama miłosierdzia” oraz logiem jubileuszu. Pielgrzymka do takiej świątyni i przejście przez „bramę miłosierdzia” związane były z dostąpieniem jubileuszowego odpustu.
Hasłem Roku Miłosierdzia były słowa „Miłosierni jak Ojciec”, zaś szczególnym znakiem tego czasu łaski była pielgrzymka, mająca przypominać, że „również miłosierdzie jest celem, który mamy osiągnąć, a który wymaga zaangażowania i poświęcenia”. Rok Jubileuszowy był również wezwaniem do przebaczenia i dawania, którego uobecnieniem i realizacją są uczynki miłosierne co do ciała i co do duszy.
Papież ustanowił na całym świecie tzw. misjonarzy miłosierdzia - kapłanów, którzy otrzymali specjalne upoważnienie do odpuszczania grzechów, za które popada się w ekskomunikę zarezerwowaną Stolicy Apostolskiej (m.in. znieważenie Najświętszego Sakramentu). Znakiem jubileuszu była również inicjatywa „24 Godziny dla Pana” - specjalne nabożeństwo pokutne, polegające na całodobowej adoracji Najświętszego Sakramentu w połączeniu z okazją do sakramentalnej spowiedzi.
XAA
Echo Katolickie 47/2016
opr. ab/ab