Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao

Twórczość ks. Jana Twardowskiego

Justyna Kapłańska

Prostota i dialog

Prostota i dialog - foto
Autor/źródło: photogenica.pl, 4

Księdza Jana Twardowskiego nie trzeba nikomu przedstawiać. Jego twórczość jest znana i lubiana od lat. Teraz można do niej wracać dzięki jubileuszowemu wydaniu.

Poezja księdza Twardowskiego zawsze kojarzyła mi się z prostotą i otwartością na drugiego człowieka, z ciepłym zaproszeniem do dialogu, do wspólnej refleksji nad życiem, z podejściem do spraw trudnych bez zbędnego patosu czy demagogii, ale z naturalnością i swobodą, a do tego z pogodą ducha kryjącą się za wierszami. Jest ona dla mnie mądrością kryjącą się za plastycznymi, bezpośrednimi opisami i zwrotami, za słowami korzystającymi z codziennego, nawet potocznego języka.

Są to zarazem słowa, które poruszają serce, dotykają spraw ważnych i niejednokrotnie trudnych. A zarazem – co było życzeniem Autora – „niosą swoje treści w łagodnym zawieszeniu, w zaufaniu, w żarliwej otwartości na życie i jego powszednie sprawy”. I pozostają niejako zawsze w obecności Boga. Bo często to właśnie prostota i doświadczenie codzienności, szczególnie tej niełatwej, pozwala Go odnaleźć. A twórczość księdza Twardowskiego może służyć w tym pomocą.

Niniejszy tom jest wspaniałą okazją powrotu do tej szeroko już uznanej poezji. Zawiera on wiersze z lat 1945-2006, podzielone na poszczególne tomy poezji, ułożone w porządku chronologicznym. Pozwala to śledzić historyczne zmiany twórczości księdza Twardowskiego. Dla ułatwienia w książce znajduje się także alfabetyczny spis utworów.

Spojrzenia na wiersze dopełnia esej o. Wacława Oszajcy SJ na temat twórczości poety. Jezuita przywołuje podejmowane tematy podejmowane przez księdza Twardowskiego w jego wierszach, ale także umieszcza całą jego poezję w kontekście historii jego życia oraz uwarunkowań społeczno-politycznych, w jakich tworzył. Esej jest jednocześnie próbą nakreślenia teologii księdza Twardowskiego, której obraz odbija się w jego wierszach. Całości dopełniają grafiki Jerzego Dmitruka, znanego artysty-grafika, ekspresjonisty.

Wybór wierszy został wydany z okazji 120-lecia istnienia Wydawnictwa Świętego Wojciecha. Dzięki twardej oprawie z obwolutą, pokaźnej ilości zebranych wierszy (książka liczy aż 592 strony), pięknym grafikom, a także estetyce i jakości druku, stanowi on świetny prezent praktycznie na każdą okazję.

Niezwykłą lekturę można znaleźć TUTAJ


opr. ac/ac 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: dialog poezja prostota Jan Twardowski twórczość wiersze otwartość
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W