Liturgiczne wspomnienie patrona Polski św. Andrzeja Boboli przypada 16 maja. W sanktuariach i kościołach pod jego wezwaniem zaplanowano uroczyste obchody. W czwartek ostatni dzień ogólnopolskiej nowenny za wstawiennictwem męczennika.
W prowadzonym przez ojców jezuitów Narodowym Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie, gdzie przed głównym ołtarzem przechowywane są zachowane od rozkładu integralne relikwie męczennika, 16 maja główna msza odpustowa zostanie odprawiona o godz. 18.00. Będzie jej przewodniczył i kazanie wygłosi metropolita warszawski abp Adrian Galbas. Zaplanowano relację na żywo, którą będzie można obejrzeć TUTAJ. Pozostałe Msze św. w sanktuarium zostaną odprawione w godzinach: 7:00, 8.00, 9.00, 12.00, 16.00 i 21.00.
Czuwanie w intencji wyborów
W sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie k. Sanoka w uroczystość św. Andrzeja Boboli sumę odpustową o godz. 11.00 odprawi metropolita przemyski abp Adam Szal. Poza tym w planie są także: msza św. o godz. 7.30, procesja różańcowa o godz. 10.00, droga krzyżowa o godz. 17.00, msza święta pod przewodnictwem emerytowanego arcybiskupa przemyskiego Józefa Michalika o godz. 18.00.
„Po Mszy św. Wojownicy Maryi organizują czuwanie w intencji wyborów do godz. 24.00, na które serdecznie wszystkich zapraszają"
– czytamy w ogłoszeniach parafialnych umieszczonych na stronie parafii. Bezpośrednia transmisja z kościoła i Bobolówki, czyli miejsca, w którym stał dawniej dwór rodziny Bobolów, a teraz znajduje się kaplica dostępna będzie TUTAJ.
W sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Szczecinie główna msza św. odpustowa zostanie odprawiona o godz. 18.00. Przewodniczyć jej będzie abp Wiesław Śmigiel. O godz. 17.30 nabożeństwo ku czci św. Andrzeja, a po mszy św. procesja z relikwiami św. Andrzeja Boboli wokół kościoła. Po liturgii poczęstunek w ogrodach za kościołem. „Tego dnia można w naszym Sanktuarium zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami" – przypominają ojcowie jezuici, opiekunowie tego miejsca.
Nowy kościół
Dzień później, 17 maja, w Łomży zostanie konsekrowany kościół pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli przy ul. Wąskiej 93. Parafia została erygowana w 2003 r., wydzielono ją z dwu już istniejących parafii. Łomża poczuwa się do związków ze św. Andrzejem Bobolą, bo zakonnik mieszkał w tym mieście w latach 1638-1642, posługując w kościele i szkole należącej do kolegium.
„Corocznie parafialne uroczystości ku czci Andrzeja Boboli otacza łańcuch wydarzeń o charakterze religijnym, patriotycznym i kulturalnym z entuzjastycznym udziałem mieszkańców miasta. W tym roku zaczęły się one już 13 maja, a zakończą w niedzielę 18 maja festynem parafialnym"
– czytamy w relacji o. Henryka Droździela SJ na profilu Jezuici w Polsce na Facebooku. W tym roku centralnym punktem obchodów będzie uroczysta konsekracja kościoła parafialnego pod wezwaniem męczennika, której dokona 17 maja o 11.00 biskup diecezji łomżyńskiej Janusz Stepnowski.
W całym kraju jest ponad sto kościołów pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli. Poza tym sanktuaria dedykowane temu męczennikowi znajdują się m.in. w Janowie na Białorusi – w miejscu męczeńskiej śmierci świętego, oraz w Dudley w USA.
Ojcowie jezuici, którzy opiekują się sanktuarium w Warszawie, obserwują rosnące zapotrzebowanie na relikwie męczennika do kościołów i kaplic. Wydają ich kilkanaście miesięcznie.
15 maja to ostatni dzień nowenny w intencji Ojczyzny, Kościoła powszechnego oraz o ochronę życia poczętego za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli. Do jej odprawienia wezwał przewodniczący Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC. Modlitwa nowennowa trwa m.in. w sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze.
***
Andrzej Bobola (1591-1657) urodził się najprawdopodobniej w Strachocinie koło Sanoka. Pochodził ze średniozamożnej szlachty. Jako duszpasterz pracował m.in. w Nieświeżu, Wilnie, Łomży, Bobrujsku, Warszawie. Pod koniec życia prowadził misje ludowe na Polesiu. Posługiwał tam wśród zaniedbanych religijnie katolików i prawosławnych, zachęcając tych ostatnich do przejścia na katolicyzm, czym zyskał przydomek „duchochwata", czyli łowcy dusz. Zginął po okrutnych torturach z rąk Kozaków w Janowie Poleskim na terenie dzisiejszej Białorusi.
Po śmierci ukazywał się różnym osobom. Jego ciało, zachowane od rozkładu, odnaleziono 45 lat po jego śmierci w Pińsku. Niezwykłe były losy relikwii, m.in. zostały one wywiezione przez bolszewików do Moskwy i umieszczone na wystawie higienicznej w Ludowym Komisariacie Zdrowia, gdzie miały ilustrować religijny fanatyzm.
Andrzej Bobola został beatyfikowany w 1853 r., kanonizowany w 1938 r., a w 2002 r. ogłoszony drugorzędnym patronem Polski. Jego liturgiczne wspomnienie przypada 16 maja.
Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Jeśli chcesz wesprzeć naszą działalność, możesz to zrobić tutaj.