Mario Magdaleno, jak szukałaś Pana? Jak Go głosiłaś? Jak Go poznałaś?
Niepublikowane rozważania kard. Martiniego, wybitnego biblisty i arcybiskupa Mediolanu. Przybliża w nich postać Marii Magdaleny i jej drogę do Jezusa. Opisując jej postawy, uczucia i doświadczenie, pokazuje drogę każdego z nas: ścieżkę nie do zaprogramowania, po ludzku niemożliwą, a jednak prawdziwą, która – nawet poprzez lęk czy utratę – ostatecznie prowadzi nas do rozpoznania, zobaczenia i niemal dotknięcia Boga. To doświadczenie spotkania, które może odmienić życie.
Wstęp
Poproszenie o wygłoszenie rekolekcji prawie osiemdziesięcioletniego starca, z głosem już niezbyt dźwięcznym i z dolegliwościami podeszłego wieku, było gestem ryzykownym. Pokładam jednak wielką ufność w Bogu i spodziewam się, że gdy będę tego potrzebował, zawsze mnie podtrzyma. Przyjąłem to zaproszenie z wielką radością, ciesząc się, że ponownie was zobaczę, znam was przecież wszystkie, każdą bez wyjątku. Znam wasze piękno wewnętrzne i zewnętrzne, bo kiedy dusza w każdej chwili wyraża gotowość służenia Bogu, wtedy zawsze jest piękna i to piękno uwidacznia się. Podziwiam to w każdej z was. Wracają mi na myśl liczne dni spędzone z wami od roku 1980 po dzień dzisiejszy.
Różnie bywało, ale przez cały ten czas doznawałem pomocy Pana, toteż cieszę się bardzo z tego ponownego spotkania. Zawsze życzę wam wszelkiego dobra i ogarniam was swoją modlitwą. Od dawna modlę się za was, a teraz więcej jeszcze. Znajdujemy się w miejscu świętym; jest to miejsce, w którym wzmiankowana w Pierwszej Księdze Samuela Arka Przymierza pozostawała przez dwadzieścia pięć lat między Filistynami, którzy już jej nie chcieli i Izraelitami, którzy się bali. Jak mi się zdaje, była ona właśnie na tym wzgórzu. Charyzmatyczna intuicja jednej z sióstr Zgromadzenia Świętego Józefa, dotycząca obecności starożytnych elementów na tym wzgórzu, okazała się zgodna z prawdą. Wykopaliska dokonane na początku XX wieku doprowadziły do odkrycia mozaiki z IV wieku, widocznej jeszcze w wielkiej bazylice. Od tego czasu miejsce to uważane jest za miejsce fidelis arca, wiernej Arki Przymierza. Madonna widniejąca u szczytu dzwonnicy, widoczna również w całej okolicy, jest Arką Przymierza, a więc pamięć o Arce Przymierza na tym miejscu okazuje się bardzo żywa, poczynając od Dawida, który przybył tu z Jerozolimy dla złożenia ofiary ze zwierząt i skacząc, tańczył przed Arką, niosąc ją do Jerozolimy aż do domu Obeda. Pamięć o łasce, która dzięki obecności Arki zstąpiła na to miejsce, otwiera nas także na tajemnicę Maryi, Arki Przymierza, Arki Chrystusa. Jest to miejsce święte i znajdujące się w szczególnym położeniu, ponieważ z jednej strony możemy wpatrywać się w światła Jerozolimy, a z drugiej w światła Morza Śródziemnego. Znajdujemy się tutaj mniej więcej w połowie drogi, około czterdziestu kilometrów od Jerozolimy, na szlaku wznoszącym się aż do Miasta Świętego. Stopy nasze wstępują do bram twoich, Jerozolimo. Jerozolima, miasto gęsto zabudowane; Jerozolima, miasto wielkiego Króla; Jerozolima otoczona górami… Jako temat tych rekolekcji wybrałem kilka pytań: Mario Magdaleno, jak szukałaś Pana? Jak Go głosiłaś? Jak Go poznałaś?
Zatem w ich centrum znajdzie się postać Marii Magdaleny, która zdaniem kardynała Montiniego znajduje się w pewnym sensie u źródeł waszego charyzmatycznego powołania. Będziemy próbowali zrozumieć, kim ona jest, skąd przychodzi, co robiła, jak zachowywała się w kolegium Apostołów i przede wszystkim, jak została powołana do reprezentowania w Kościele nadmiaru miłości. Maria Magdalena ma w Kościele długą historię, sięgającą Kodeksu Leonarda da Vinci i naszych czasów. Jest to historia ukazująca postać niezwykłą, postać kobiety umiłowanej przez Jezusa, i która na Jego miłość odpowiedziała całym swym sercem.
Kard. Martini, zmarły w 2012 r. jezuita, wybitny biblista, rektor Papieskiego Instytutu Biblijnego i Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego, arcybiskup Mediolanu, autor wielu książek, tłumaczonych i publikowanych na całym świecie.
Książka znajduje się na stronie Wydawnictwa M
opr. ac/ac