Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Andrzej Grajewski

GANGRENA

W żadnym zjawisku nie skupiają się tak wyraźnie słabości polskiej transformacji, jak w korupcji. Nie nowa to choroba. W socjalistycznej gospodarce ustawicznych niedoborów korupcja była wszechobecna, chociaż przyjmowała wówczas bardziej skryte formy. Po 1989 r. mamy do czynienia z lawinowym wzrostem tego zagrożenia. Również gdy przez 4 lata rządziła koalicja SLD-PSL nie była w stanie tego zmienić. Dość przypomnieć zapomnianą już może aferę końca rządów SLD, kiedy podpisany został ogromny kontrakt na nieistniejącą izraelską rakietę, w którą miał być uzbrojony polski śmigłowiec. Głośne wówczas były także pomysły desygnowanego przez PSL jednego z wiceministrów, który tak konstruował mechanizm splatających się wzajemnie spółek, że mienie - będące własnością państwowych agencji - przechodziło w tym procesie znamienną sublimację, stając się w końcu własnością prywatnych spółek.

Rządy prawicy miały przynieść nową jakość. Tak się nie stało. Afera żelatynowa była sygnałem, że niektórzy politycy z rządzącej koalicji są równie nieodporni na korupcję, jak ich poprzednicy z komunistycznym rodowodem. Władza prawicy straciła w ten sposób jeden ze swych najważniejszych atrybutów: miała być prawa, a nie była. To bardziej, aniżeli nieudolnie prowadzone reformy, poderwało społeczne zaufanie do tej formacji. Dobrze, że premier Buzek radykalnie rozprawia się z ludźmi, którzy odpowiadają za popełnienie przestępstw lub ponoszą polityczną odpowiedzialność za brak nadzoru. Szkoda, że tak późno. Chwała ministrowi spraw wewnętrznych Markowi Biernackiemu, który potrafił skutecznie wesprzeć działania Centralnego Biura Śledczego, aby wreszcie policja mogła zwalczać przestępczość "białych kołnierzyków". Są to jednak środki doraźne, pozwalające zaledwie neutralizować symptomy choroby, a nie jej przyczyny. Jedną z nich jest degeneracja części elit politycznych, kapitalizm państwowy, uprawiany zarówno przez ludzi prawicy, jak i lewicy. Im więcej będzie w gospodarce koncesji, rozdawnictwa dóbr i przywilejów, niejasności w sprawach przepisów podatkowych, tym łatwiej plenić się będzie korupcja. Aby ją zwalczać, prawo musi być przestrzegane. Złodzieje, oszuści, aferzyści muszą wiedzieć, że grozi im nie tylko krótka odsiadka, lecz również swym mieniem, a także majątkiem swych rodzin będą odpowiadać za okradanie społeczeństwa. Powinien być także wprowadzony przepis, zmuszający pełniących funkcje publiczne do szczegółowego składania zeznań na temat własnego stanu majątkowego. Wierzę, że we wszystkich ugrupowaniach politycznych są ludzie zaniepokojeni obecnym stanem. Im szybciej powstanie ponadpartyjna koalicja do zwalczania choroby, która nas wszystkich coraz bardziej osłabia, tym lepiej.

opr. mg/mgCopyright © by Gość Niedzielny (30/2001)

 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: państwo oszustwo prawica afera lewica parlament rząd korupcja kapitalizm polityczny białe kołnierzyki
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W