•Dwadzieścia lat płoną dla potrzebujących dzieci – o wigilijnej akcji Caritas, która w tym roku świętuje okrągłą rocznicę
Po raz kolejny na wigilijnych stołach w naszych domach zapłoną świece z logo Caritas. „Rozjaśnij dzieciom przyszłość” to hasło tegorocznego Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Przed nami jubileuszowa, dwudziesta edycja akcji.
Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom polega na rozprowadzaniu świec, które w Wigilię Bożego Narodzenia zapalane są na polskich stołach na znak solidarności z najbardziej potrzebującymi w Polsce i na świecie.
- Jest to akcja, która gromadzi środki pomocowe - zaznacza ks. Marek Bieńkowski, dyrektor Caritas Diecezji Siedleckiej. - Ich zdecydowana większość finansuje letni wypoczynek dzieci i młodzieży w ramach Wakacyjnej Akcji Caritas.
Nie jest to jedyny cel. Dochód z dystrybucji świec przeznaczony jest ponadto na całoroczne dożywianie tysięcy dzieci w szkołach i świetlicach oraz na pomoc edukacyjną. - Odpowiadamy również na indywidualne prośby o wsparcie, a trzeba przyznać, że jest ich szczególnie dużo w okresie przedświątecznym - sygnalizuje ks. M. Bieńkowski. - Nasza świeca pomaga również dzieciom w Afryce: 10 groszy z każdej zakupionej świecy zasila fundusz pomocy dla tego kontynentu. Te pieniądze przekazujemy Caritas Polska, realizującej ten program - dodaje.
Idea akcji narodziła się w 1994 r., podczas zebrania dyrektorów diecezjalnych Caritas. Ks. dr Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska, zwrócił wówczas uwagę, że świąteczna akcja musi być mocno zakorzeniona w polskiej tradycji wigilijnej. A jednym z głównych jej symboli jest świeca symbolizująca życie.
Tegoroczna kampania po raz czternasty będzie miała charakter ekumeniczny. Obok Caritas Polska uczestniczą w niej Diakonia Kościoła Luterańskiego i Reformowanego oraz ELEOS Kościoła prawosławnego. Patronat honorowy nad akcją obejmuje rzecznik praw dziecka.
Warto podkreślić, że od kilku lat akcja Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom przekracza granice Polski. Charakterystyczne białe świece Caritas zapalane są na wigilijnych stołach naszych rodaków na Białorusi, Ukrainie, Litwie, w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Stanach Zjednoczonych, Włoszech i innych krajach.
Każdej z edycji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom towarzyszy hasło, dodatkowo zwracające uwagę na uszczegółowioną potrzebę bądź konkretny problem. W 2012 r. brzmiało ono „Podziel serce - pomnóż miłość”. Tegoroczne, dwudzieste „wydanie” WDPD opatrzone zostało słowami „Rozjaśnij dzieciom przyszłość”.
- Kryje się w tym haśle myśl dotycząca przyszłości samych dzieci, jak i społeczeństwa. Miłość, troska i opieka podarowane dzieciom procentują potem w dorosłym społeczeństwie - wyjaśnia Paweł Kęska, rzecznik prasowy Caritas Polska, dodając, że przyszłość setek tysięcy dzieci rozjaśniają właśnie dzieła Caritas - wspomagające naukę, wypoczynek i codzienny byt.
- To swoiste motto w moim odczuciu można odnieść bezpośrednio do wakacyjnego wypoczynku organizowanego przez Caritas, tj. akcji skierowanej do dzieci z rodzin ubogich, podopiecznych świetlic socjoterapeutycznych i parafialnych oraz młodzieży objętej programem „Skrzydła”, dla których wyjazd poza miasto lub wieś bez wsparcia finansowego nie jest możliwy. Udział w turnusie kolonijnym dla wielu z nich stanowi często jedyną szansę na wyjazd z rodzinnej miejscowości i skorzystania z wielu atrakcji, jakie koloniści mają zapewnione. Ich rodzice nie pokrywają żadnych kosztów - doprecyzowuje interpretację dyrektor siedleckiej Caritas.
Warto dodać, że podczas tegorocznych wakacji - w ramach pięciu turnusów, z których każdy trwał dziesięć dni - w ośrodku „Dawid” w Broku uczestniczyło łącznie - jak wynika z informacji zamieszczonych na stronie Caritas diecezji siedleckiej - 633 dzieci z terenu naszej diecezji (w 2012 r. - na wakacje wyjechało ok. 1470 dzieci i młodzieży). W skali całej Polski w turnusach wakacyjnych organizowanych przez Caritas uczestniczyło ok. 50 tys. osób.
Jak co roku świece rozprowadzane będą m.in. w parafii Trójcy Świętej w Radzyniu Podlaskim. I chociaż ks. kan. Andrzej Kieliszek stanowczo odżegnuje się od tytułu lidera, jaki przysługiwałby m.in. parafii, którą kieruje, gdyby wziąć pod uwagę ilość świec, jakie nabyli parafianie, to nie zaprzecza, że przydział zawsze trzeba uzupełnić nadwyżkami świec zebranymi w dekanacie. A w tej konkretnej parafii z roku na rok trzeba ich coraz więcej! Ksiądz proboszcz zaznacza, że główny powód tak chętnego włączania się radzynian w akcję Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom to zrozumienie jej idei.
- W dystrybucji świec pomagają nam członkowie parafialnego zespołu Caritas oraz młodzież z dwóch Szkolnych Kół Caritas, jakie działają, i to prężnie, w parafii. Rozumieją sens akcji i skutecznie potrafią zachęcić innych do przyłączenia się do zbiórki funduszy na wypoczynek dzieci. Tym bardziej, że korzystają z niego również dzieci z Radzynia Podlaskiego - mówi ks. A. Kieliszek.
Przed nami Adwent, dla chrześcijan - czas przygotowujący do uczczenia narodzin Jezusa w Betlejem oraz przypominający, że oczekujemy na powtórne przyjście Syna Bożego na ziemię. Wymownym symbolem Adwentu jest świeca adwentowa. Światło wskazuje drogę, rozprasza ciemności, usuwa lęk i stwarza poczucie bezpieczeństwa i wspólnoty. Światło jest znakiem obecności Chrystusa - Światłości Świata. Blask czterech kolejnych, zapalanych co tydzień świec adwentowych ma nas doprowadzić stopniowo do prawdziwego Światła wschodzącego w Boże Narodzenie.
Adwent kojarzy nam się również ze świątecznymi niespodziankami i upominkami, które przygotowujemy dla najbliższych. Może warto pomyśleć też o innych, włączając się w Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom? Pamiętajmy - ten drobny gest naprawdę może rozjaśnić komuś przyszłość!
Podobnie jak w ubiegłych latach, Caritas Polska przygotowała na tegoroczną odsłonę WDPD, która będzie miała miejsce w czasie Adwentu, trzy miliony świec. Czy to dużo? Jeśli wszystkie zapłoną w wigilijny wieczór, ich światło na pewno nie będzie miało charakteru tylko symbolu...
Zachęcając do nabycia świecy, przypominamy jednocześnie, że nie jest to jedyna forma włączenia się w tę akcję. Wsparcie finansowe można realizować przez SMS charytatywny - wysłany na numer 72052 z hasłem POMAGAM - oraz przez wpłaty na konto Caritas.
KL
Echo Katolickie 48/2013
opr. ab/ab