Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Sprawy świata

Justyna Kapłańska

Chesterton niezmiennie aktualny


Czytając eseje Chestertona zebrane pod tytułem „Obrona rozumu” odnosi się wrażenie, że powstały one nie kilka dekad wcześniej, a zaledwie kilka dni temu. Poruszane przez niego tematy wciąż są aktualne i nieustannie budzą skrajne emocje.Problemy, które nie przemijają

Wśród rozlicznych tematów, jakimi zajmuje się autor, są granice wolności sztuki, kwestia prawa do dzieci, zadziwiająca pewność siebie polityków, fatalizm historii, istota wojny religijnej, rola kobiety, skutki postępu technicznego, małżeństwo, religia i wiara. Ogromna rozpiętość poruszanych kwestii sprawia, że moim zdaniem nie sposób znaleźć kogoś, kogo nie dotyczyłaby choć część omawianych w książce spraw.

Chesterton – marka sama w sobie

Czy postęp równa się odstęp? Czy ideał to błąd? Czy powinniśmy wyzbywać się zwierzęcych instynktów? Dlaczego szparagi to sekret arystokracji? Już same te sformułowania wskazują na specyficzny styl pisania Chestertona, na nowość jego spojrzenia. Szukając odpowiedzi na te pytania natrafimy na liczne trafne uwagi, które mają jedną cechę wspólną – są rozumową dekonstrukcją absurdów rzeczywistości.

Odświeżyć umysł

Lektura Chestertona pozwala na odczucie powiewu świeżości myślenia wobec ogarniającego zewsząd zaduchu współczesnych myśli, powszechnego szczególnie w środkach masowego przekazu. W jego sposobie pisania odnajdujemy, oprócz specyficznego humoru, czy przebijającej w sformułowaniach wyrazistej osobowości, także i dojmującą potrzebę używania rozumu do oceny rzeczywistości. I chyba takiej przenikliwości, krytycznego osądu i zdolności dedukcyjnych pozostaje nam sobie życzyć.


Jest to recenzja książki:

Obrona rozumu,
Gilbert Keith Chesterton,

Wydawnictwo Fronda

EAN: 9788364095436

Zbiór 72 błyskotliwych esejów kultowego brytyjskiego pisarza, konwertyty, kandydata na ołtarze, którego genialne pióro nawróciło prawdopodobnie setki dusz na katolicyzm. Jeśli nie siłą argumentu, to siłą poczucia humoru:)

Niniejszy zbiór tekstów poświęcony jest zdrowemu rozsądkowi. Można go czytać osobno, lub do kompletu w serii razem z Obroną Człowieka, Obroną Świata i Obroną Wiary.


Książka jest >>TUTAJ<<

opr. aś/aś 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: polityka postęp religia wiara małżeństwo recenzja rozum technika myśl Chesterton rola kobiety rola mężczyzny istota wojny religijnej fatalizm historii świeżość myślenia
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W