Współcześnie patriotyzm zobowiązuje nas nie tyle do heroizmu, co do postaw praktykowanych codziennym czynem
Szacunek dla narodowej przeszłości decyduje o tym, kim jesteśmy
Patriotyzm w czasach pokoju, dostatku i bezpieczeństwa tylko pozornie jest trudny do zdefiniowania. Co prawda niektórzy twierdzą, że w zasadzie jest on dziś mało potrzebny, skoro — dzięki Bogu — nie musimy już z bronią w ręku walczyć w obronie Ojczyzny, jak np. obrońcy Westerplatte, którzy „prosto do nieba czwórkami szli”. Współcześnie patriotyzm zobowiązuje nas do innych postaw, praktykowanych codziennym czynem.
Ten patriotyzm codzienności to przede wszystkim dbanie o bezpieczeństwo Polaków, to solidarność i sprawiedliwość społeczna, to umiejętność pochylenia się nad źle traktowanym, nawet za cenę wyśmiania przez niektóre środowiska. Patriotyzm to obrona wartości, na których stoi nasza ojczyzna, to znajomość jej historii i stanowcza interwencja, gdy ktoś ją zakłamuje. Patriotyzm to także służba w wojsku — czy to zawodowo, czy w ramach nowo powstałych Wojsk Obrony Terytorialnej (str. 16). To też patriotyzm lokalny — czyli znajomość regionu, z którego pochodzimy, w którym mieszkamy, i aktywne włączanie się w życie swojej miejscowości.
Współczesny patriotyzm codzienny ma też wyraźny akcent ekonomiczny — to dbałość o dobrą kondycję gospodarczą ojczyzny, polegająca na uczciwości w płaceniu podatków, legalnym zatrudnianiu pracowników, popieraniu rodzimego przemysłu itd. (str. 14). Oczywiście, to również udział w wyborach i świadomość, że wszyscy jesteśmy za ten kraj odpowiedzialni. Słowem — naszym zadaniem jest czynić Polskę lepszą, niż ją zastaliśmy, i właśnie taką przekazać następnym pokoleniom.
A jak uczyć młodych patriotyzmu? Patriotyzm rodzi się podczas rozmów prowadzonych w rodzinach — o historii kraju, o bohaterach, tradycjach przekazywanych z pokolenia na pokolenie. To dbałość o kulturę języka, której uczą się od nas dzieci i wnuki. To wreszcie świadomość, że jako naród jesteśmy spadkobiercami bardzo bogatego dziedzictwa. A szacunek dla narodowej przeszłości decyduje o tym, kim jesteśmy i jakimi wartościami kierujemy się.
Patriotyzm ma też ważny wymiar modlitewny — bo o pomyślność ojczyzny trzeba nieustająco prosić Pana Boga. Bez tej modlitwy wszelkie nasze działania nie mają bowiem sensu.
opr. mg/mg