Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekaoks. Tomasz Jelonek

Kultura Grecka
a Stary Testament

ISBN: 978-83-7720-184-8
wyd.: Wydawnictwo PETRUS 2011

Wybrane fragmenty
Wprowadzenie
DZIEJE GREKÓW I ICH KULTURY
Kultura minojska
Kultura cykladzka
Kultura mykeńska
Wieki Ciemne
Epoka archaiczna
KSIĘGI JUDYTY I ESTERYKultura cykladzka

Gdy na Krecie rozwijała się cywilizacja minojska, na Cykladach i wyspach Morza Egejskiego istniała odrębna cywilizacja, zwana cykladzką[12]. Geograficznie biorąc archipelag Cykladów obejmuje ponad dwieście wysp i wysepek na Morzu Egejskim, cywilizacja natomiast, o której mówimy, rozwinęła się na kilkunastu wyspach, które otaczały wyspę Delos. Od nich także pochodzi grecka nazwa archipelagu utworzona od słowa kuklos to znaczy okrąg, gdyż wyspy te tworzyły pierścień wokół świętej wyspy Apollina, Delos. Na tych wyspach starsza epoka brązu rozpoczęła się pod koniec czwartego tysiąclecia przed Chrystusem, choć same wyspy były już zasiedlone o wiele wcześniej. Schyłek kultury cykladzkiej nastąpił w latach 1700 do 1500 przed Chrystusem, gdy została wchłonięta przez silniejsza kulturę minojską. Najbardziej znanym i równocześnie zagadkowym przejawem, omawianej kultury są marmurowe figurki, będące niezwykłymi dziełami sztuki. Produkcja figurek rozwinęła się przed rokiem 2300, a potem nastąpiło jej ograniczenie. Wiele hipotez próbuje odpowiedzieć na pytanie o znaczenie tych figurek, najczęściej spotykanych w grobowcach.

Ludność utrzymywała się z myślistwa, rybołówstwa, hodowli, rolnictwa i bogactw naturalnych (marmur, złoto, srebro, pumeks). Rozwinięta była żegluga, która ułatwiała handel nawet na dużą odległość[13].

[12] Por. E.J. Stanford, Grecja. Życie, legendy, sztuka, przełożyła B. Mierzejewska, Warszawa 2009, s. 12.

[13] Por. Atlas dawnych cywilizacji, przekład S. Rościński, E. Trojańska, Wrocław 2001, s. 151-154.

opr. ab/ab 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: kultura grecka Biblia Pismo Święte Stary Testament Grecja egzegeza Cyklady teologia biblijna wykład Pisma Świętego kultura cykladzka wyspy Morza Egejskiego
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W