Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekaoks. Tomasz Jelonek

Teologia biblijna

ISBN: 978-83-61533-59-7
wyd.: Wydawnictwo PETRUS 2011

Wybrane fragmenty
Wprowadzenie
Wzajemny stosunek historii i mitu w przekazie biblijnym
Historia, mit i teologia jako trzy bieguny biblijnego przekazu
Imię Boże
Opatrzność Boża — Bóg jako ojciec
Demony
Pneumatologia biblijna
Jezus z Nazaretu jest Mesjaszem
Biblijna koncepcja stworzenia
AniołowieDEMONY

Objawienie biblijne mówi również o osobowych siłach zła, sprzeciwiających się Bogu i szkodzących ludziom. Tajemnicze i moralnie złe siły są duchami, które wypowiedziały posłuszeństwo swemu Stwórcy.

Księga Rodzaju przedstawia złego ducha pod symboliczną postacią węża i ukazuje głęboką teologiczną i psychologiczną analizę pokusy. Pokusa najpierw dąży do zasugerowania, że przykazania Boże są zbyt ciężkie, a następnie podsuwa myśl, że Bóg, dając takie przykazania, chce pozbawić człowieka prawdziwego dobra, które zazdrośnie rezerwuje dla siebie. Tak kuszony człowiek decyduje się na szukanie dobra na własną rękę, wbrew Bogu, przekracza przykazanie i spostrzega dopiero wówczas, że został oszukany. Człowiek ujrzał swoją nagość, ogołocenie, któremu uległ odchodząc od Boga.

Bóg nie zrezygnował ze swojego zbawczego planu, po upadku człowieka zapowiada odmianę sytuacji. Jest to pierwsza dobra nowina (Protoewangelia) ustanawiająca nieprzyjaźń między wężem a niewiastą. Nieprzyjaźń ta realizuje się w pełni w obrazie Apokalipsy. Niewiasta jest nieosiągalna dla ataków Smoka, ale może on atakować resztę Jej potomstwa. Szatan nie ma nic swojego w Maryi niepokalanie poczętej i bezgrzesznej, nie może także przezwyciężyć natury Kościoła, choć może szkodzić Jego wiernym.     

Jest on nazywany szatanem czyli z języka hebrajskiego przeciwnikiem, a także diabłem, co z języka greckiego oznacza oskarżyciela. Ataki tego przeciwnika i oskarżyciela dopuszczane są przez Boga dla wypróbowania wierności. Dlatego postawa Joba jest  wszystkim potrzebna, chociaż często, podobnie jak Job, nie rozumieją planów Boga i ataków zła.

Walka szatana z Bogiem i tymi, którzy opowiadają się za Bogiem trwać będzie do końca dziejów zbawienia. Jezus swoją postawą uczy odpierać diabelskie pokusy, a Księga Apokalipsy poucza o strategii przeciwnika. Dwie Bestie, którymi się on posługuje to potęgi prześladowcze i fałszywe świadectwo czyli zwodnicza propaganda. Zły duch prześladuje i zwodzi. Ulegają temu ludzie, których Apokalipsa nazywa mieszkańcami ziemi. Oni razem z szatanem poniosą ostateczną klęskę, gdy ostatnie słowo historii należeć będzie do Boga.

dalej >>

opr. ab/ab 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Biblia Pismo Święte szatan egzegeza diabeł księgi kanoniczne teologia biblijna nieposłuszeństwo demony siły zła duchy wykład Pisma Świętego krytyczne badanie źrodeł badanie tekstu przekaz biblijny
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W