Tydzień modlitw o jedność chrześcijan

Jak wygląda ekumenizm w Szwajcarii - kraju licznych i różnych Kościołów. Rozmowa z Sekretarz Generalną AGCK (wspólnota Kościołów Chrześcijańskich) w Szwajcarii

Tydzień modlitw o jedność chrześcijan

Co roku między 18 a 25 stycznia, czyli między dawnym świętem katedry św. Piotra a świętem nawrócenia św. Pawła, chrześcijanie różnych wyznań spotykają się na całym świecie na ekumenicznych nabożeństwach, modlitwach, konferencjach, koncertach. Jak przygotowywany jest ten tydzień w Szwajcarii, kraju kościołów chrześcijańskich?

Wspólnota robocza Kościołów Chrześcijańskich w Szwajcarii CTEC każdego roku przygotowuje z AGK z Niemiec materiały: do modlitwy, służby, kultu. Poza tym wyjaśnienia tekstu biblijnego. Zamieszczamy je na stronach internetowych po francusku i niemiecku, w dówch dominujących językach w Szwajcarii. Istnieją grupy, które przygotowują lokalne modlitwy ekumeniczne. Często są to CTEC kantonalne.

Jak wygląda współpraca waszej organizacji ze wspólnotami Kościołów chrześcijańskich w Europie?

Dokumenty, jak i projekty dla wspólnoty przygotowuje się wspólnie z organizacjami z Austrii i Niemiec. W ciągu roku mamy kontakt z wszystkimi kolegami z Europy w związku z takimi projektami, jak wzajemne uznanie chrztu itd. Raz w ciągu roku spotykamy się w jednym z europejskich krajów, aby rozmawiać. W 2013 roku była to Finlandia, w 2012 – Szkocja.

Jakie istnieją modele pojednania w ekumeniźmie?

Praca wspólna, wspólna modlitwa, poznawania drugiego. Angażujemy się np. wspólnie w związku z problemami społeczeństwa szwajcarskiego. Znak Oecumenica wyróżnia projekty ekumeniczne, realizowane przez poszczególne osoby, parafie, wspólnoty religijne czy organizacje kościelne. Na wszystkie projekty lokalne, regionalne, ponadregionalne i narodowe, które tworzą więzy pomiędzy chrześcijańskimi wyznaniami, jest zapotrzebowanie.

Kościoły chrześcijańskie wiele łączy, jednak są podziały. Jakie są przyczyny podziału między chrześcijanami?

Kwestionowane są sprawy chrztu (chrzest dorosłych czy dzieci?), Eucharystii i Credo w każdym z Kościołów. Poza tym stuktury klerykalne.

Co powinien robić każdy katolik, aby wzmacniać ekumenizm?

Poznawać innych chrześcijan! Często mamy stałe idee, które nie są słuszne. Można pracować przy pomocy Charta oecumenica. Podpisały ja wszystkie Kościoły w Europie w 2001. Nie jest to często znane. Poza tym – odwiedzać inne wyznania, modlić się za i z innymi. A także pracować wspólnie na temat problemów społecznych. Zapraszać na konferencje. Jestem sekretarzem generalnym, często uczę się nowych rzeczy i inni chrześcijanie są zaskoczeni, że jestem katoliczką, maja bowiem inne idee.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama