Kronika podróży do Fatimy

Kronika podróży Jana Pawła II do Fatimy 12-13.05.2000


KRONIKA PODRÓŻY

W dniach 12 i 13 maja, w rocznicę objawień fatimskich oraz zamachu na placu św. Piotra, Jan Paweł II udał się w pielgrzymce do Portugalii. Celem tej krótkiej podróży apostolskiej była beatyfikacja Franciszka i Hiacynty Marto, dwojga pastuszków, którzy wraz z kuzynką Łucją, żyjącą do dziś, byli w 1917 r. świadkami objawień Matki Bożej w Cova da Iria.

Piątek 12 maja

Na lotnisku w stolicy Portugalii Lizbonie, gdzie samolot papieski wylądował o godz. 18 czasu miejscowego, powitał Ojca Świętego prezydent Jorge Fernando Branco de Sampajo. Papież wygłosił krótkie przemówienie, po czym bezpośrednio z lotniska udał się helikopterem do Fatimy, gdzie na placu przed sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Cova da Iria oczekiwało go prawie pół miliona wiernych i cały Episkopat portugalski. Jan Paweł II nawiedził najpierw kaplicę objawień, gdzie przez dłuższą chwilę modlił się w ciszy, a następnie przewodniczył modlitwie maryjnej pielgrzymów. U stóp figury Matki Boskiej Fatimskiej złożył jako wotum wdzięczności pierścień biskupi z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej, ofiarowany mu przez kard. Stefana Wyszyńskiego krótko po wyborze na Stolicę Piotrową. Wieczorem udał się na spoczynek do Domu Matki Bożej z Góry Karmel, w pobliżu bazyliki fatimskiej.

Sobota 13 maja

O godz. 8.30 rano Ojciec Święty przybył samochodem panoramicznym na plac przed bazyliką, gdzie zgromadziło się ok. miliona wiernych z całej Portugalii oraz z Angoli i Mozambiku (są to kraje języka portugalskiego), z Ameryki, Hiszpanii i innych krajów Europy. Bardzo licznie przybyła młodzież oraz chorzy. Wielu wiernych spędziło noc w namiotach albo pod gołym niebem. Wśród zgromadzonych była także 69-letnia Portugalka María Emilia Santos, cudownie uzdrowiona za wstawiennictwem Franciszka i Hiacynty z całkowitego paraliżu, na który cierpiała przez dwadzieścia lat. Na placu obecny był prezydent Portugalii i inni przedstawiciele najwyższych władz kraju i korpusu dyplomatycznego. Wiele dzieci ubranych było w tradycyjne stroje wiejskie z czasów Franciszka i Hiacynty.

Z klasztoru w Coimbrze przybyła do Fatimy 93-letnia karmelitanka s. Łucja, kuzynka Franciszka i Hiacynty. Przed Mszą św. modliła się przy ich grobie i na kilka minut spotkała się z Ojcem Świętym w obecności biskupa Leirii-Fatimy Serafima de Sousy Ferreiry e Silvy.

Z Janem Pawłem II koncelebrowali Eucharystię liczni kardynałowie, arcybiskupi i biskupi oraz ok. tysiąca kapłanów. Wśród koncelebransów byli m.in.: kardynałowie Angelo Sodano, Roger Etchegaray, Camillo Ruini, Eugęnio de Araújo Sales, Serafim Fernandes de Araújo, Joachim Meisner, Antonio María Rouco Varela, Alexandre do Nascimento i Alexandre José Maria dos Santos, nuncjusz apostolski w Portugalii abp Edoardo Rovida, patriarcha Lizbony wraz z wszystkimi arcybiskupami i biskupami Portugalii, arcybiskupi i biskupi z wielu krajów świata, substytut Sekretariatu Stanu abp Giovanni Battista Re, nuncjusz apostolski abp Paolo Sardi, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych abp José Saraiva Martins i sekretarz — abp Edward Nowak, prefekt Domu Papieskiego bp James Michael Harvey i drugi prefekt — bp Stanisław Dziwisz. W pobliżu ołtarza ustawiono cudowną figurę Matki Boskiej Fatimskiej. W Jej koronę wprawiona jest kula, która zraniła Ojca Świętego w dniu zamachu na placu św. Piotra, a którą przekazał on później sanktuarium fatimskiemu jako wotum dziękczynne za ocalenie życia. Na początku liturgii ordynariusz Leirii-Fatimy powitał Papieża i przedstawił prośbę o beatyfikację Franciszka i Hiacynty, po czym odczytał ich krótkie biografie. O godz. 10 Ojciec Święty wygłosił uroczystą formułę beatyfikacyjną, ustalając datę wspomnienia liturgicznego nowych błogosławionych na 20 lutego, dzień śmierci Hiacynty. W czasie liturgii Jan Paweł II wygłosił homilię, w której ukazał sylwetki duchowe nowych błogosławionych i ich głębokie — mimo młodego wieku — doświadczenie religijne. Po komunii św. Papież skierował specjalne słowa do chorych. Na zakończenie uroczystości Sekretarz Stanu kard. Angelo Sodano złożył w imieniu zgromadzonych życzenia Ojcu Świętemu z okazji zbliżających się 80. urodzin oraz ogłosił, że z woli Papieża zostanie wkrótce ujawniona tzw. trzecia część tajemnicy fatimskiej.

Po Mszy św. beatyfikacyjnej Papież modlił się przy grobie błogosławionych Franciszka i Hiacynty Marto, a następnie spotkał się z biskupami portugalskimi w Domu Matki Bożej z Góry Karmel. Po południu udał się helikopterem na lotnisko w Lizbonie i o godz. 20.20 powrócił do Rzymu. Była to 92. podróż zagraniczna Jana Pawła II i trzecia pielgrzymka do Fatimy (poprzednie odbyły się w 1982 i 1991 r.).

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna
Pekao