Poczet kardynałów polskich

Recencja książki Rafała Prokopa "Kardynałowie Polscy" (WAM 2001)

Poczet kardynałów polskich

A. S.

POCZET KARDYNAŁÓW POLSKICH



Kardynałowie mają prawo wyboru Następcy św. Piotra. Ponadto — jak mówi Kodeks Prawa Kanonicznego — są do dyspozycji papieża, działając zarówno kolegialnie, jak i pojedynczo. Mogą pełnić różne urzędy, pomagając Biskupowi Rzymskiemu w codziennej trosce o Kościół powszechny.

Nominacja kardynalska jest przede wszystkim wyróżnieniem dla człowieka, który ją otrzymuje, ale przynosi także splendor Kościołowi, z którego kardynał pochodzi.

Dotychczas Kościół w Polsce dał Kościołowi powszechnemu 33 kardynałów. Ich sylwetki prezentuje wydana właśnie przez Wydawnictwo WAM książka Krzysztofa Rafała Prokopa „Polscy kardynałowie”. Można się z niej dowiedzieć, na przykład, że pierwszym polskim kardynałem był Zbigniew z Oleśnicy, żyjący na przełomie XIV i XV stulecia, a żyjących polskich kardynałów jest ośmiu.

Przynosząca ogromną ilość niezwykle ciekawych informacji, pokazujących nie tylko losy trzydziestu trzech książąt Kościoła, ale także całej wspólnoty katolickiej w Polsce, książka została dodatkowo wzbogacona materiałami o kardynałach polskiego pochodzenia, kardynałach obrządków wschodnich na dawnych terenach Rzeczypospolitej oraz o nominacjach z różnych przyczyn niezrealizowanych.

Jest w tej wyjątkowej pozycji książkowej sporo ilustracji oraz bardzo pomocne aneksy, wśród których na szczególną uwagę zasługują tablice genealogiczne, ukazujące związki rodowe, a w niektórych przypadkach również dynastyczne, polskich kardynałów. Nie zabrakło oczywiście szczegółowego indeksu osób.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama