Krótki biogram bpa Jana Nowaka, ordynariusza siedleckiego (1931-2002)
25 marca zmarł bp Jan Wiktor Nowak, ordynariusz diecezji siedleckiej. Urodził się 5 października 1931 r. w Toruniu w rodzinie inteligenckiej. W latach 1951-1956 studiował w Prymasowskim Seminarium Duchownym w Gnieźnie. Po otrzymaniu święceń kapłańskich 25 maja 1956 r. pracował jako wikariusz najpierw w Nowej Wsi Wielkiej, a potem w Smogulcu. W 1961 r. został skierowany na studia specjalistyczne do Instytutu Katolickiego w Paryżu. Z Paryża udał się do Rzymu, gdzie na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim uzyskał w 1964 r. doktorat z teologii moralnej. Po powrocie do Polski został wykładowcą, a potem, w latach 1970-1982, rektorem Prymasowskiego Seminarium Duchownego w Gnieźnie.
Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym w archidiecezji gnieźnieńskiej 20 lutego 1982 r. Sakrę biskupią przyjął 25 marca tegoż roku w Gnieźnie z rąk Prymasa Polski kard. Józefa Glempa. Jako jego wikariusz został skierowany do Bydgoszczy, gdzie pełnił również obowiązki proboszcza parafii farnej pw. Świętych Marcina i Mikołaja. W latach 1989-1994 był przewodniczącym Komisji Episkopatu «Iustitia et Pax», a od 1994 r. przewodniczącym Komisji ds. Zakonnych. W 1990 r. został członkiem Papieskiej Rady «Iustitia et Pax». Ojciec Święty mianował go biskupem siedleckim 25 marca 1996 r. Jako ordynariusz diecezji uczestniczył w ostatnich przygotowaniach do beatyfikacji męczenników podlaskich.
«Z wdzięcznością myślę o wszelkim dobru — napisał Jan Paweł II w telegramie kondolencyjnym, przesłanym do biskupa pomocniczego w Siedlcach Henryka Tomasika — jakiego Jan Wiktor dokonał jako kapłan, biskup pomocniczy w Gnieźnie i jako ordynariusz siedlecki. Proszę Boga, aby przyjął ten szczególny dar, jakim były ostatnie miesiące jego życia, naznaczone cierpieniem, które przyjmował w jedności z ukrzyżowanym i zmartwychwstałym Chrystusem. Był to również bezcenny dar dla Kościoła w Siedlcach. Ufam, że stanie się zaczynem wzrostu wiary, nadziei i miłości w sercach duszpasterzy i wiernych».
opr. mg/mg
Copyright © by L'Osservatore Romano (5/2002) and Polish Bishops Conference