Nie cały umieram... (wprowadzenie)

Wybór osiemnastu tekstów opublikowanych w miesięczniku katolickim Posłaniec w latach 2007- -2010, pod redakcją Jadwigi Zięby, w których autorzy próbowali spojrzeć na niezwykłe cechy osobowe Jana Pawła II

Nie cały umieram... (wprowadzenie)

Praca zbiorowa pod redakcją Jadwigi Zięby

NIE CAŁY UMIERAM...

ISBN: 978-83-7505-739-3

wyd.: WAM 2011

Wybrane fragmenty
Leszek Gęsiak SJ
Wprowadzenie
kard. Stanisław Dziwisz
Świętość Jana Pawła II

Wprowadzenie

Świat drugiej połowy XX wieku, poza niekwestionowanymi wielkimi zdobyczami cywilizacyjnymi, rozwojem technicznym, ogromnym wzrostem poczucia wolności i sprawiedliwości społecznej, a także powszechnym dążeniem do demokratyzacji życia społecznego, stanął wobec poważnego kryzysu prawdziwych autorytetów. Wybór Karola Wojtyły na papieża 16 października 1978 roku jeszcze w tym punkcie przełomu nie zapowiadał. Ale nowatorski sposób sprawowania przez niego urzędu Piotrowego w Kościele, jego otwartość na świat polityczny i społeczny, realna bliskość przeciętnego człowieka niezależnie od jego miejsca zamieszkania czy religii, podróże do najdalszych zakątków globu, wyjątkowa empatia do młodzieży, a przede wszystkim jasność i przejrzystość głoszonego na całym świecie przesłania Ewangelii, pokoju i miłości Boga do człowieka sprawiły, że polski Papież stawał się nie tylko najbardziej rozpoznawalną twarzą świata, ale także jego najwyższym, ludzkim autorytetem.

Królowie, prezydenci, premierzy, przywódcy krajów, ale także zwykli ludzie, zmierzali tłumnie do Watykanu, by spotkać tego niezwykłego człowieka. Miliony ludzi, często prostych, ubogich i prześladowanych, wychodziło mu naprzeciw w najbardziej odległych miejscach świata, czując w nim moc prawdy i autentyzmu życia. Kiedy 2 kwietnia 2005 roku Jan Paweł II na oczach całego świata odchodził do domu Ojca, prawdopodobnie nikt, nawet jego zagorzali przeciwnicy, nie miał wątpliwości, że umiera wyjątkowy autorytet. Ponad 200 głów państw i rządów, a także kilka milionów ludzi, którzy spontanicznie przybyli na uroczystości pogrzebowe Papieża do Rzymu, były tego najlepszym dowodem.

Oddajemy dzisiaj Czytelnikom do rąk książkę szczególną. Jest to wybór osiemnastu tekstów opublikowanych w miesięczniku katolickim Posłaniec w latach 2007- -2010, w których autorzy, w bardzo krótkich tekstach, próbowali spojrzeć na niezwykłe cechy osobowe Jana Pawła II, ukazać jego życie i posługę z różnych perspektyw, objąć wielkość jego pontyfikatu, głębię i bogactwo intelektu, wyrazistość świętości, a także prostotę i pełnię człowieczeństwa. Powstała dzięki temu książka niezwykła, bo mówiąca nie tylko o tym, co zauważały światowe media, ale także o kulisach jego osobistego życia i duchowej siły, którą czerpał z wiary i ufności Jezusowi Chrystusowi. Wśród autorów tekstów jest m.in. ks. kard. Stanisław Dziwisz, który od początku do ostatniego dnia pontyfikatu towarzyszył temu wielkiemu Papieżowi zarówno w jego oficjalnych misjach i spotkaniach, jak i w najbardziej osobistych momentach odpoczynku czy modlitwy. Składane przez niego świadectwo świętości Jana Pawła II ma więc wymiar szczególny.

Lektura tej książki będzie z pewnością dla każdego duchową ucztą. Mamy w niej bowiem szansę na dotknięcie czegoś wielkiego, co wydarzyło się na oczach świata w bardzo nieodległej historii. Mamy okazję stanąć wobec ducha wielkiego człowieka, który swoim życiem pełnym ufności w moc sprawczą Boga pomógł wielu ludziom do Niego dotrzeć. Mamy możność zobaczenia człowieka, który stał się dla milionów prawdziwym autorytetem i który swoimi słowami, czynami i modlitwą przemieniał ten świat na lepszy.

Leszek Gęsiak SJ

opr. ab/ab

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama