Recenzja: Ks. Józef Mikołajec, Posługa teologów świeckich w Kościele w Polsce. Studium pastoralne, Opole 2000
W Kościele w Polsce coraz częstszym zjawiskiem jest studiowanie teologii przez świeckich. Wzrasta też liczba absolwentów uczelni katolickich, podejmujących stałą pracę w Kościele. Tysiące katechetek i katechetów świeckich z wyższym wykształceniem teologiczno-pedagogicznym to dziś znacząca grupa w polskiej szkole.
W dotychczasowej literaturze polskiej brakowało integralnego i wieloaspektowego opracowania na temat posługi świeckich teologów. Tę lukę wypełnia studium ks. Józefa Mikołajca pt.: „Posługa teologów świeckich w Kościele w Polsce”, w którym zaprezentowano zarówno teologiczne wskazania zawarte w dokumentach Kościoła, jak i realizację tych wskazań w obecnej społeczno-religijnej rzeczywistości Kościoła w Polsce oraz konkretne postulaty dotyczące miejsca i roli świeckich teologów w przyszłości.
Szczególnym miejscem zaangażowania świeckich teologów w Kościele są instytucje diecezjalne, katolickie uczelnie, redakcje wydawnictw kościelnych, stacje telewizyjne i radiowe, rzadziej parafie, ponieważ katecheza od 1990 roku odbywa się w szkołach i w przedszkolach. Teologowie świeccy w Polsce to przede wszystkim kobiety. Stanowiły one 76,38 proc. badanej przez autora populacji. Okazało się jednak, że liczbowa przewaga respondentek nad respondentami istnieje tylko w grupie katechetów. W pozostałych grupach zawodowych dominują mężczyźni, szczególnie w katolickich mass mediach.
Autor pracy postuluje, że w posłudze pastoralnej w Polsce należy bezwzględnie poszerzyć podmiot działania duszpasterskiego. Duchowni powinni sobie uświadomić — twierdzi ks. J. Mikołajec — że świeccy teologowie nie są ich rywalami, lecz w przyszłości będą nie tylko ich pomocnikami, ale przede wszystkim partnerami powołanymi do urzeczywistniania Kościoła i ukazywania go światu jako znaku zbawienia dla wszystkich ludzi.
opr. mg/mg