Iskra Bożego Miłosierdzia

Rozważania o Miłosierdziu Bożym w oparciu o wygłoszone przez Radio Watykańskie pogadanki.

Iskra Bożego Miłosierdzia

ks. Andrzej Witko

Iskra Bożego Miłosierdzia

ISBN: 978-83-61533-40-5
wyd.: Wydawnictwo PETRUS 2009

Spis wybranych fragmentów
Wstęp
Dokąd mnie zwodzić będziesz?
Nowe zadanie

WSTĘP

Nie znajdzie ludzkość uspokojenia, dokąd się nie zwróci z ufnością do miłosierdzia mojego! Te niezwykłe słowa Zbawiciela, stanowiące kwintesencję nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego, które Ojciec Święty Jan Paweł II nazwał najlepszym antybiotykiem na chorobę współczesnego świata, zostały przekazane przez Apostołkę Bożego Miłosierdzia — św. Faustynę Kowalską, zakonnicę ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia. Była średniego wzrostu, szczupła, oczy miała blado-niebieskie i trochę piegów na twarzy. Twarz miała pospolitą, ale bardzo miłą, uśmiechniętą i spokojną. Była osobą zawsze zrównoważoną, pogodną... Tak zapamiętała św. Faustynę siostra Eufemia, jedna z zakonnic, która dobrze znała Powiernicę Bożego Miłosierdzia, a nawet była obecna przy jej śmierci. Po wyniesieniu siostry Faustyny na ołtarze i zawierzeniu świata Bożemu Miłosierdziu przez papieża Jana Pawła II, droga do świętości skromnej Mistyczki z Łagiewnik, fascynuje dziś ludzi wszystkich kontynentów. Jej nadzwyczajnie zwyczajne życie, to jedno wyznanie miłości i oddanie Bogu, pełnemu miłosierdzia.

Właśnie tę prostą i niewykształconą Zakonnicę z Łagiewnik wybrał Pan, by przypomnieć całemu światu zapomnianą prawdę o Bożym Miłosierdziu i przekazać nowe formy kultu. Nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego według św. Faustyny, oparte na objawieniu prywatnym i związane z wieloma nadzwyczajnymi obietnicami, wskutek różnorakich trudności było zakazane w latach 1958-1978. Dopiero Notyfikacja Kongregacji Doktryny Wiary z 1978 roku zezwoliła na jego przywrócenie według form podanych przez Apostołkę Bożego Miłosierdzia. Teologiczna analiza pism św. Faustyny, opublikowana przez Kongregację do Spraw Świętych wykazała, że w orędziu przekazanym przez polską Mistyczkę nie ma nic niezgodnego z nauką Kościoła. Dlatego teraz Nabożeństwo rozwija się niezwykle żywiołowo za przyzwoleniem i pod kontrolą Kościoła, a wierni bez obaw mogą je praktykować.

Niniejsza książka ma właściwe „watykańską” proweniencję. Swego czasu bowiem wygłosiłem w Radiu Watykańskim cykl konferencji o siostrze Faustynie i nabożeństwie do Miłosierdzia Bożego, a przygotowany wówczas materiał zainspirował mnie do jego ponownego opracowania i zaprezentowania w obecnej formie czcigodnym Czytelnikom. Ufam przeto, że skromna ta praca, pozwoli nam rozpalić jeszcze mocniej Iskrę Bożego Miłosierdzia, by — jak uczył nas Jan Paweł II — przekazywać światu ogień miłosierdzia.

dalej >>

 

opr. aw/aw

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama