Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Bł. Alojzy TalamoniUrodził się w Monzie 3 października 1848 r. jako drugie z sześciorga dzieci w skromnej, pobożnej rodzinie. Uczęszczał do oratorium, zwanego Carrobiolo, prowadzonego przez barnabitę Luigiego Marię Villoresiego. Później był jednym z pierwszych członków seminarium dla ubogich kleryków, powstałego z przekształconego oratorium, a w 1865 r. wstąpił do Diecezjalnego Seminarium Teologicznego w Mediolanie. Święcenia kapłańskie otrzymał 4 marca 1871 r. Po ukończeniu studiów z zakresu historii i filozofii ks. Alojzy uczył w mediolańskim Kolegium św. Karola, a od 1875 r. aż do śmierci w Seminarium Archidiecezjalnym w Monzie.

Jego uczniowie, wśród których był przyszły papież Pius XI, wspominali go jako wybitnego nauczyciela oraz wzorowego kapłana, z gorliwością pełniącego swą posługę. Był cenionym kaznodzieją. Z wielką cierpliwością przez 50 lat każdego dnia spowiadał licznych wiernych w katedrze w Monzie, stając się prawdziwym męczennikiem konfesjonału.

Szczególną miłością darzył chorych, zwłaszcza tych, którzy przeżywali duchowe trudności. Odznaczał się wielkim miłosierdziem, był człowiekiem otwartym na wszystkich.

W latach 1893-1916 oraz w r. 1923 ks. Alojzy Talamoni był członkiem rady miejskiej Monzy, cenionym i kochanym przez mieszkańców. Nawet ludzie mu niechętni uznawali jego autorytet, ponieważ na sercu leżało mu dobro współobywateli. Nazywano go prawdziwym «ojcem ludu».

Dziełem miłosierdzia tego błogosławionego jest Zgromadzenie Sióstr Miłosiernych św. Gerarda, które założył w 1891 r. W przemówieniach do zakonnic zwykł powtarzać: «Bądźcie pokorne, serdeczne, rozpalone miłością». Zgromadzenie prowadzi nadal swą działalność, otaczając opieką chorych oraz ludzi znajdujących się w potrzebie i przeżywających trudności.

Ks. Alojzy Talamoni zmarł 31 stycznia 1926 r. w Mediolanie. W 1952 r. został wszczęty proces kanonizacyjny. 11 lipca 1992 r. Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych na polecenie Jana Pawła II ogłosiła dekret o heroiczności cnót sługi Bożego, a 12 kwietnia 2003 r. dekret dotyczący cudu przypisywanego jego wstawiennictwu.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: seminarium kapłan autorytet spowiedź konfesjonał Mediolan Alojzy Talamoni Monza Siostry Miłosierne św. Gerarda
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W