Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Bł. Kajetana SterniUrodziła się w Cassoli w prowincji Vicenza we Włoszech 26 czerwca 1827 r. Gdy miała 8 lat, rodzina przeniosła się do Bassano del Grappa. Tam spędziła resztę swego życia. Jej dzieciństwo było początkowo szczęśliwe i pozbawione trosk. Po kilku latach sytuacja radykalnie się zmieniła. Umarła jej najstarsza siostra, brat porzucił dom rodzinny, w końcu ojciec ciężko zachorował (Kajetana opiekowała się nim przez sześć lat) i zmarł. Zmuszona była rozpocząć dorosłe życie wcześniej niż jej rówieśnicy. Nie mając jeszcze 16 lat wyszła za mąż za wdowca z trojgiem dzieci, ale już po ośmiu miesiącach została wdową, a jej dziecko umarło zaraz po urodzeniu. Nie akceptowana przez rodzinę zmarłego męża, mając 19 lat wróciła do matki. Z godnym podziwu hartem ducha przez następne lata szukała własnej drogi życia, prosząc Boga o oświecenie. Posłuszna objawieniu, jakiego doznała podczas modlitwy, za radą swego spowiednika wstąpiła do jednego ze zgromadzeń zakonnych w Bassano. Po pięciu miesiącach zmarła jej matka, musiała więc je opuścić, aby zaopiekować się młodszym rodzeństwem.

W 1853 r. Kajetana rozpoczęła pracę w przytułku dla starców, chorych i ubogich, wierząc, że tego właśnie oczekuje od niej Bóg. W 1855 r. kapelanem przytułku i jej spowiednikiem został ks. Bartolomeo Simonetti, który pomógł jej w ostatecznym rozeznaniu powołania. W marcu 1860 r. Kajetana złożyła ślub czystości i przyjęła habit, stając się pierwszą zakonnicą w założonym przez siebie Zgromadzeniu Sióstr Woli Bożej. W lipcu tego samego roku określiła główne zadania zgromadzenia, a w listopadzie napisała modlitwę i złożyła specjalny ślub całkowitego zdania się na wolę Boga. Od tego czasu aż do swojej śmierci, która nastąpiła 26 listopada 1889 r., Kajetana pełniła funkcję przełożonej generalnej zgromadzenia, które szybko się rozwinęło i 19 maja 1875 r. zostało zatwierdzone na prawach zgromadzenia diecezjalnego.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: starość wdowa Kajetana Sterni Bassano przytułek Zgromadzenie Sióstr Woli Bożej
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W