Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Bł. Maria Celina od Ofiarowania Najświętszej Maryi PannyJoanna Germana Castang urodziła się 23 maja 1878 r. w Nojals w departamencie Dordogne we Francji. Jej krótkie życie — zmarła, gdy miała zaledwie 19 lat — było nieprzerwaną serią cierpień i nieszczęść, które dzięki głębokiej wierze potrafiła przemienić w dobrowolną ofiarę. Kiedy miała 4 lata, wskutek choroby Heinego i Medina jej lewa noga została sparaliżowana. Pomimo kalectwa pomagała w pracach domowych i opiekowała się młodszym rodzeństwem. W 1887 r. jej ojciec, prowadzący sklep kolonialny, zbankrutował i licząca jedenaścioro dzieci rodzina musiała przeprowadzić się do nędznego domu na wsi. W krótkim czasie zmarło troje dzieci. Sytuacja materialna z czasem stała się tak dramatyczna, że Joanna musiała żebrać o chleb. Postanowiła wówczas oddać się Bogu w ofierze, prosząc w zamian o pomoc dla swych bliskich. Wkrótce potem jej ojciec znalazł pracę i wraz z rodziną przeniósł się do Bordeaux. W 1891 r. Joanna przeszła bolesną operację ortopedyczną. W trakcie rekonwalescencji dowiedziała się o śmierci dwóch młodszych braci. W tym samym roku została przyjęta do zakładu prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Jezusa i Maryi w Le Dorat, w którym mogła uzyskać odpowiednią opiekę. 29 grudnia 1892 r. zmarła jej matka, a osiem dni później starszy brat.

Od dziecka pragnęła wstąpić do zakonu, ale żadne ze zgromadzeń, do których się zgłaszała, nie chciało przyjąć upośledzonej dziewczyny. W 1896 r. zgłosiła się do klarysek w Bordeaux, a po odmowie z ich strony — do Sióstr Jezusa i Maryi w Le Dorat, które również nie przyjęły jej z powodu kalectwa. W końcu 12 czerwca 1896 r. rozpoczęła postulat u klarysek w Talence. Pięć miesięcy później przywdziała habit franciszkański i przyjęła imię zakonne Maria Celina od Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny. Niespełna rok później, 30 maja 1897 r. zmarła na gruźlicę, po złożeniu ślubów zakonnych in articulo mortis. W ostatnim liście do swej siostry, zakonnicy, napisała: «Tak bardzo się cieszę, że już niebawem otrzymasz wiadomość o mej śmierci. Nie trap się. Dzień mojej śmierci będzie najpiękniejszym dniem w moim życiu. Nie żal mi umierać. Do zobaczenia w niebie. Tam w górze o nikim nie zapomnę».

Bł. Maria Celina znana jest również jako «pachnąca święta», ponieważ po swej śmierci objawiła się wielu osobom, znacząc swą obecność miłym zapachem. Jej beatyfikacja odbyła się 16 września 2007 w Bordeaux we Francji.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: ubóstwo bieda zakon nędza klaryski paraliż kalectwo Maria Celina od Ofiarowania NMP Joanna Castang Nojals Heine-Medina choroba heinego i medina pachnąca święta

Polecamy

 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W