Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Bł. Maria Eutymia ÜffingUrodziła się 8 kwietnia 1914 roku w Halverde (okręg Steinfurt), małej miejscowości położonej na terenie diecezji Münster. Na chrzcie, otrzymanym w dniu narodzin, nadano jej imię Emma. Ojciec, August Üffing, po śmierci pierwszej żony, która dała mu już czworo dzieci, ożenił się ponownie, z Marią Schnitt. Właśnie z tego drugiego małżeństwa urodziła się Emma, jako piąta z dziesięciorga rodzeństwa. Nabyta w dzieciństwie krzywica pozostawiła trwały ślad w jej życiu.

Uczęszczała do szkoły powszechnej w Halverde. W dziesiątym roku życia, 27 kwietnia 1924, przystąpiła do pierwszej komunii świętej, a kilka miesięcy później, 3 września, otrzymała sakrament bierzmowania. Codziennie uczestniczyła w Mszy św., była pobożnym, cichym i radosnym dzieckiem, wyróżniającym się niezwykłym skupieniem podczas modlitwy.

W 17 roku życia opuściła miejscowość rodzinną, udając się do Hopsten, gdzie rozpoczęła naukę w szkole dla służących przy szpitalu św. Anny, prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia, zwanych popularnie siostrami klementynkami.

8 grudnia 1932 r. zmarł ojciec Emmy. Na kilka dni przed jego śmiercią wróciła do domu rodzinnego, aby pomóc matce w opiece nad nim. Po ukończeniu nauki zwróciła się z prośbą o przyjęcie do zakonu. 23 lipca 1934 r. Emma rozpoczęła postulat, obierając imię Eutymia. 11 października 1936 r. złożyła swe pierwsze śluby czasowe. Z radością oznajmiła w liście swojej matce: «Znalazłam Tego, którego kocha moja dusza, chcę Go zatrzymać i nigdy nie opuścić».

W dniu 30 października 1936 r. siostra Eutymia rozpoczęła pracę w szpitalu św. Wincentego w Dinslaken. Jednocześnie przygotowywała się do teoretycznego i praktycznego egzaminu z zakresu pielęgnacji chorych. 15 września 1940 r. złożyła śluby wieczyste.

Po ślubach zakonnych powróciła do pracy w szpitalu św. Wincentego. W 1943 r. powierzono jej opiekę nad chorymi jeńcami wojennymi i obcokrajowcami. Opiekowała się nimi z niezmierną troską i serdecznością. Po zakończeniu działań wojennych została skierowana do prowadzenia pralni w Dins-laken, a następnie w klinice św. Rafała w Münster.

Pod koniec marca 1954 r. zachorowała na raka. Po długich cierpieniach zmarła 9 września 1955 r.

Papież Jan Paweł II, podczas swojej wizyty pasterskiej w Münster 1 maja 1987 roku, powiedział o siostrze Eutymii Üffing: «W swej ofiarnej służbie ta prosta zakonnica ukazała wielu ludziom, że życie wyrastające z Ewangelii i z wiary ma moc przemieniania świata. W sile jej wierności Chrystusowi powierzeni jej opiece jeńcy wojenni odnajdywali dom i schronienie. Miłość zwyciężyła nienawiść».


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: chory rak błogosławiona szpital Maria Eutymia Uffing Halverde Munster Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia siostry klementynki jeniec

Polecamy

 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W