Bł. Maria Restytuta Kafka

Krótka biografia nowej błogosławionej: Marii Restytuty Kafki

Urodziła się 10 maja 1894 r. w miejscowości Hussowice (która dzisiaj jest dzielnicą Brna) na Morawach. Była szóstym z siedmiorga dzieci. Jej ojciec był szewcem. Na chrzcie św. otrzymała imię Helena.

Dzieciństwo spędziła w Wiedniu-Brigittenau, gdzie chodziła do szkoły podstawowej. Po jej ukończeniu najpierw pracowała jako pomoc domowa, potem przez dwa lata w sklepie tytoniowym. Od października 1913 r. była pielęgniarką w miejskim szpitalu w Lainz. Tam zetknęła się z zakonnicami ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Chrześcijańskiego Miłosierdzia. W 1914 r. wstąpiła do tego zgromadzenia, przyjmując imię Restytuta. 23 października 1916 r. złożyła śluby zakonne.

Po nowicjacie pracowała jako pielęgniarka najpierw w szpitalu w Neunkirchen, a od 1919 r. w Mödling. Cieszyła się uznaniem lekarzy, ponieważ wykonywała swój zawód w sposób odpowiedzialny i z wielkim poświęceniem. Pacjenci, których wspierała moralnie i duchowo, szanowali ją i darzyli zaufaniem. W swojej wspólnocie zakonnej kierowała chórem i przygotowywała obchody świąt liturgicznych.

Szczególną pobożnością otaczała Matkę Bożą Bolesną, której figurka stała w jej celi. Kiedy w szpitalu został otwarty nowy oddział, powiesiła w salach krzyże. W czasie okupacji niemieckiej odmówiła wykonania rozkazu nazistów, którzy żądali usunięcia krzyży. Odważnie i bezkompromisowo walczyła o prawdę.

18 lutego 1942 r. na podstawie fałszywego donosu jednego z lekarzy s. Restytuta została skazana na śmierć na gilotynie. Gestapo aresztowało ją w sali operacyjnej i osadziło w więzieniu. Spędziła w nim 13 miesięcy. Wspierała słowem i przykładem głębokiej wiary towarzyszki z celi, dodawała im odwagi i otuchy. W jednym z listów z tego okresu napisała: «Krzyż jest z pewnością najlepszym nauczycielem».

Arcybiskup Wiednia kard. Innitzer bezskutecznie wysyłał do gubernatora Martina Bormanna liczne prośby o jej ułaskawienie. 30 marca 1943 r. bł. Maria Restytuta została stracona. Przed egzekucją odnowiła swoje śluby zakonne, przebaczyła swoim oprawcom, modliła się o nawrócenie prześladowców religii chrześcijańskiej. Jej ostatnie słowa brzmiały: «Dla Chrystusa żyłam i za Chrystusa chcę umrzeć».

6 kwietnia 1998 r. w obecności Ojca Świętego Jana Pawła II został promulgowany dekret Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych dotyczący męczeństwa s. Marii Restytuty, poniesionego w imię miłości do Chrystusa i Ewangelii.

(L'Osservatore Romano)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama