Biogram założycielki Zakonu Najświętszego Zbawiciela św. Brygidy (odgałęzienia sióstr brygidek), św. Marii Elżbiety Hesselblad (1870-1957)
Urodziła się 4 czerwca 1870 r. w Faglaviku w południowej Szwecji, w wielodzietnej rodzinie luterańskiej. W wieku 18 lat wyemigrowała do pracy do Stanów Zjednoczonych Ameryki, aby wesprzeć finansowo swoją rodzinę. W latach 1888-1904 była pielęgniarką w nowojorskim Szpitalu im. Roosevelta. Tam poznała amerykańskiego jezuitę, kapelana szpitalnego, dzięki któremu zbliżyła się do katolicyzmu, studiowała prawdy wiary i 25 marca 1902 r. przyjęła chrzest.
W 1904 r. udała się do Rzymu, gdzie wstąpiła do zakonu karmelitanek. Ich siedzibą był dom, w którym w XIV w. mieszkała św. Brygida Szwedzka, a później przez ponad pięć wieków należał do zakonu brygidek. Gdy w XIX w. zakon ten niemal zupełnie zanikł w Rzymie, dom przeszedł w ręce karmelitanek. W tym okresie s. Maria korespondowała z brygidkami w Anglii i z ich pomocą zgłębiała duchowość swojej świętej rodaczki. W 1906 r., po uzyskaniu od Piusa X specjalnego zezwolenia, przeszła do zakonu brygidek i przyjęła imię Elżbieta. W 1911 r., gdy zgłosiły się nowe postulantki, rozpoczęła odnowę zakonu i założyła w Rzymie nowe odgałęzienie brygidek — Zakon Najświętszego Zbawiciela św. Brygidy. W 1923 r. założyła także dom zakonny w Djursholmie w Szwecji, a w 1935 r. w Vadstenie. Przez całe życie szczególnie zabiegała o jedność chrześcijan. Wraz z siostrami otaczała opieką najbiedniejszych i najbardziej potrzebujących mieszkańców Rzymu. Została za to odznaczona licznymi medalami i orderami, m.in. Zakonu Maltańskiego i Szwecji. W czasie II wojny światowej udzielała pomocy licznym Żydom; wielu z nich znalazło schronienie w jej rzymskim domu zakonnym.
Gdy po wojnie w Rzymie powstało «Unitas» — pierwsze stowarzyszenie na rzecz jedności chrześcijan — ofiarowała mu siedzibę w domu św. Brygidy i wraz z siostrami z nim współpracowała. Zmarła w opinii świętości 24 kwietnia 1957 r. w Rzymie. Była uważana za «matkę ubogich i mistrzynię duchowości». Jej dzieło kontynuują siostry brygidki w wielu krajach Europy, również w Polsce.
Papież Jan Paweł II beatyfikował ją 9 kwietnia 2000 r. w Rzymie. 3 czerwca 2005 r. jerozolimski Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem odznaczył ją pośmiertnie za pomoc udzielaną Żydom medalem «Sprawiedliwej wśród narodów świata».
opr. mg/mg
Copyright © by L'Osservatore Romano (6/2016) and Polish Bishops Conference