"Przeciw Duchowi" O istocie grzechu przeciw Duchowi Świętemu - fragmenty
ISBN: 978-83-7505-482-8
wyd.: WAM 2010
Historia opowiada o Juliuszu Cezarze, który został zaatakowany przez swoich wrogów w czasie posiedzenia senatu w idy marcowe 44 roku. Grupa zamachowców natarła na niego ze sztyletami, a Cezar zaczął się początkowo bronić. Lecz w pewnym momencie zauważył on wśród napastników Brutusa, którego kiedyś przyjął za swoje dziecko, ukochał po ojcowsku i obsypał dobrodziejstwami. Obecność atakującego Brutusa całkowicie złamała serce Cezara. Zawołał: „Brutusie, synu mój, także i ty przeciwko mnie?”. Sparaliżowany zdradą najbliższego sobie człowieka, Cezar przyjął śmiertelne ciosy zamachowców bez dalszego oporu.
Najbardziej boli zdrada przyjaciół, osób ukochanych, a im są oni bliżsi, tym ból przez nich zadany jest dotkliwszy. Miłość, która w odpowiedzi spotyka zdradę; dobroć otrzymująca cyniczną zapłatę pogardy; pomoc nagradzana cynizmem — to sytuacje ogromnej niesprawiedliwości i lekceważenia porządku Bożego w świecie.
Ksiądz Aldo Buonaiuto, zajmujący się ratowaniem młodzieży zaplątanej w sekty satanistyczne, napisał w jednej z katolickich gazet, że pojawił się rynek na konsekrowane hostie używane później do praktyk satanistycznych. Kosztują od 80 do 500 euro w zależności od ważności kościoła, w którym były konsekrowane i rangi celebransa. Oferty tego typu pojawiły się nawet w Internecie (The Catholic Report, 2004, nr 10).
Niezrozumiałe zachowania tego typu są wynikiem wyjątkowej wewnętrznej pustki — oznaki śmierci duchowej tych, którzy to czynią. Jest to grzech przeciw Duchowi Świętemu, który polega na szczególnej zuchwałości w czynieniu zła. Jego podstawą jest zasada: „Ponieważ Pan Bóg jest dla mnie tak dobry, to ja będę dla Pana Boga zły. Ponieważ Pan Bóg i tak mi przebaczy, to ja będę grzeszył”.
Droga do takiej postawy jest z pewnością daleka i może mieć swe znaczące punkty w różnych sytuacjach życia jednostki: w rozbitym dzieciństwie, w przeżyciu zdrady ofi arowanej miłości, w niewłaściwym oskarżaniu Boga za wszelkie zło świata czy w systematycznej ateizacji prowadzonej przez media oraz ośrodki ideologiczne. Ataki na ludzi Kościoła; kpina z wysiłków na rzecz poszerzenia obszarów dobra na świecie; bluźniercze teksty na temat świętości; antykatolicka nienawiść; wyrozumiałość dla kultury „bez Boga” — prowadzą jednostkę do zbudowania postawy zuchwałości i cynizmu. Lecz to od każdego z ludzi zależy, czy w sposób dobrowolny i świadomy wykorzysta dar dobra dla wzniecenia nienawiści.
opr. aw/aw