Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Wunibald Müller

ŻYCIE Z PASJĄ
Nie bój się wieczności

ISBN: 978-83-7767-062-0
wyd.: Wydawnictwo WAM 2012

Spis wybranych fragmentów
Przedmowa
Lęk egzystencjalny w świecie pozbawionym relacji i oparcia
Lęk podmywa egzystencję jako jej stały towarzysz
Kiedy ogarnia cię lęk przed śmiercią


Przedmowa

„Nie drap się tam, gdzie cię nie swędzi” — taka zdaje się obowiązywać zasada, w myśl której wielu ludzi stara się ominąć zasadniczą konfrontację ze swoim statusem istoty skończonej i swoją śmiercią. Przy czym tak naprawdę fakt naszej skończoności absorbuje nas bardziej, niż sobie często z tego zdajemy sprawę. Już Epikur (345-270 przed Chr.) był przekonany, że lęk przed śmiercią jest w naszym życiu wszechobecny.

W swoich rozważaniach chciałbym zachęcić do tego, by się właśnie świadomie skonfrontować z naszą skończonością i naszą śmiercią. By zrobić coś, czego się normalnie nie robi: spojrzeć w słońce, nie obawiając się, że ono nas oślepi. Że przeciwnie, konfrontując się z naszą przemijalnością i naszą śmiercią, „nie otwieramy odrażającej puszki Pandory, lecz umożliwiamy sobie przez to bogatsze i pełniejsze pasji podejście do życia”(Irvin D.Yalom). Bowiem „ciemne tło, jakiego dostarcza śmierć, wydobywa delikatne kolory życia w całej ich czystości” (Santayana, cyt. za: Yalom, Patrząc w słońce..., 2008, s. 171).

Bardzo wiele nauczyłem się przy tym od amerykańskiego psychoterapeuty Irvina D. Yaloma — zwłaszcza jeśli chodzi o psychologiczne i psychoterapeutyczne aspekty, nad którymi w ramach tego tematu przyjdzie się zastanowić. Aspektom tym oraz pytaniom, jakie pojawiają się w związku z naszym lękiem przed śmiercią, pragnę poświęcić szczególną uwagę.

W książce tej chciałbym — właśnie z perspektywy naszej skończoności — zaprosić do bardziej świadomego, bardziej pełnego pasji życia, i zachęcić Czytelniczki i Czytelników do tego,by przyjęli „pożyczkę”, jaką jest życie, coś z nią zrobili i z lęku, że kiedyś będą musieli ją zwrócić, nie pozostawili niewykorzystanych możliwości rozwoju, jakie są nam dane.

Jak może wyglądać spokojne obcowanie z naszym lękiem przed śmiercią, spróbuję tu pokazać z perspektywy terapeutycznej i duchowej. Przy tym główne przesłanie brzmi: Przeżyj swoje życie świadomie i w pełni. Uczyń je swoim życiem! Wskazania psychologiczne i teologiczne, konkretne przykłady, doświadczenia osobiste, teksty medytacyjne, podróże w krainę wyobraźni, ćwiczenia i modlitwy mają przede wszystkim informować, ale także zachęcać do tego, by osobiście zdecydować się na konfrontację z własną skończonością i lękiem przed śmiercią. Staram się osiągnąć ten cel w sposób przemawiający w równej mierze do ducha, serca i duszy.

Thomasowi Nahrmannowi z wydawnictwa Patmos wyrażam podziękowanie za owocną współpracę.
Wunibald Müller

opr. ab/ab 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: śmierć życie depresja przemijanie skończoność panika lęk przed śmiercią świadome życie

Polecamy

 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W