Jak wielkie znaczenie dla decyzji politycznych podejmowanych w Waszyngtonie, Londynie i Moskwie miało orędzie Matki Bożej Fatimskiej przekazane równo sto lat temu?
To nie jest książka o Fatimie. To książka o XX wieku, a więc o stuleciu, w którym objawienia w Fatimie odegrały niebagatelną rolę — o stuleciu fatimskim. Jej zamierzeniem jest ukazanie, że zarówno historia objawień, jak i zawarte w nich przesłanie stanowią klucz konieczny do zrozumienia paradoksów XX wieku. Pośród chaosu i cierpienia tego zaskakującego okresu istniał więc pewien punkt odniesienia, wyjście ratunkowe, droga ku szczęściu. Ta droga to Fatima.
|
fragment pochodzi z książki:
Joao César das Neves Stulecie fatimskie
|
Czy to oznacza, że niniejsza książka jest zaledwie rozprawą historyczną, nieistotną z punktu widzenia współczesności? Nie. Wydarzenia fatimskie nadal trwają. Dopiero teraz pojawiają się pierwsze rzetelne badania poświęcone ujawnionej części orędzia. Pierwsze stulecie fatimskie zamknęło się ledwie chwilę temu, gdy obchodziliśmy sto lat od czasu objawień.
Co jednak najważniejsze, tematyka przesłania fatimskiego pozostaje nadal żywa. Wciąż dopuszczamy się grzechów i występków, o których mówi Matka Boża. Nie podążyliśmy jeszcze wskazanymi przez Nią ścieżkami. Orędzie fatimskie kierowane jest również do współczesnych nam osób i narodów. Wszyscy należymy, nadal i niezmiennie, do stulecia fatimskiego.
opr. ab/ab