Chrystus z Tobą. Przedmowa

Teologia spotkania w nauczaniu Ojców Kościoła

Chrystus z Tobą. Przedmowa

Francesco Trisoglio

Chrystus z Tobą

Przedmowa

stron: 176
format: 130x 210
oprawa: ze skrzydełkami
ISBN: 978-83-7485-247-0
Wydawnictwo: Bratni Zew
Cena: 29.85


Książka Francesca Trisoglio stanowi twórczy i owocny wkład na rzecz dialogu między rozumem a wiarą, w obliczu panującego w społeczeństwie zdezorientowania, uważanego za „wyzwanie” dla kultury i samego chrześcijaństwa.

Jest to alternatywna propozycja dla duchowej samotności, która dręczy niepoliczone szeregi naszego społeczeństwa. Dla wielu osób życie zmarniało z powodu wewnętrznego niespełnienia; ponieważ stanęli twarzą w twarz z pustką.


FRAGMENT:

Przedmowa

Książka, którą oddajemy do rąk Czytelników to alternatywna propozycja dla duchowej samotności, która dręczy niepoliczone szeregi naszego społeczeństwa. Dla wielu osób życie zmarniało z powodu wewnętrznego niespełnienia; ponieważ stanęli twarzą w twarz z pustką.

Nie wiedzą, dlaczego istnieją; podążają naprzód, gnani przez czas, nie wiedząc, gdzie zmierzają. Nie mają punktu odniesienia, który byłby bezdyskusyjną wartością, mogącą oświecić umysł i uspokoić serce.

Ludzie ci nie mają motywacji, nie mają oparcia; błąkają się, nie będąc w stanie sprawić, by w ich duchu zakiełkowało spełnienie, które rozkwitłoby pogodnym pokojem. Jedynym zdolnym zapewnić życiu tę żywą pełnię jest Ten, który je stworzył i tak docenił, że zechciał je sam podzielić. Ze Stwórcy stał się stworzeniem; z prawodawcy, który nadaje normy, zechciał stać się poddanym, który je stosuje, doświadczając ich trudności i ciężaru.

Człowiekowi, który cierpi i schodzi na złą drogę, On wyszedł naprzeciw; szedł u jego boku, przynosząc mu w strapieniu ulgę obecnością, która natychmiast stawała się wsparciem. Nie była to obecność w sensie ogólnym, lecz obecność odczuwana w każdej pojedynczej chwili: ponieważ człowiek nie potrafił się modlić czy też był modlitwie niechętny, przyszedł, by modlić się razem z nim; temu, kto gubił się w niepewności ziemskich dóbr, ofiarował w Sobie samym pełnię wszelkiej wartości; dla tego, kto poruszał się po omacku, błądząc, Chrystus stał się Prawdą; jeśli ktoś nie wiedział, którędy iść, zaoferował się jako Droga; w słabości przyniósł siłę, w cierpieniu pocieszenie, napełniając radością; w obliczu śmierci dał nadzieję. Narażeni na niebezpieczeństwo w pokusach, odnajdujemy w Nim pewność, ponieważ On zwyciężył je dla nas w samym Sobie. Sukces naszego życia polega na podążaniu za Nim, w przylgnięciu, które nie jest ani uciążliwe ani trudne, ponieważ On uwalnia nas od namiętności, ucząc nas cnót; przebywanie z Nim jest źródłem radości, gdyż On jest pięknem; jest obecny wszędzie, zwłaszcza w ubogich; łagodzi udręki męczenników i ożywia surowość ascetów; prowadzi przedstawicieli władzy w pełnieniu ich obowiązków. A, w szczególności, przez Wcielenie przyjął On nasze życie, przebóstwiając je i obdarowując go szeregiem korzyści, na które słuszne jest, byśmy odpowiedzieli, włączając Go do codzienności naszej egzystencji poprzez pozostawanie w bliskim zjednoczeniu z Nim.

Jest to wizja tak szeroka, że obejmuje całe nasze życie, i tak dokładna, że dotyczy każdego jego pojedynczego aspektu; wszędzie Chrystus jest gotowy nas wspierać.

Jest to obecność pełna miłości i troskliwa, która emanuje pokrzepiającym zaufaniem. To spotkanie, w tej atmosferze, jest jedynym czynnikiem mogącym wnieść w nasze życie ufne ożywienie. Dla potwierdzenia tego jednoczą się głosy pochodzące z wszelkich miejsc, z wszelkich czasów, z wszelkich doświadczeń; nie jest to ustalona zgodność, lecz jest to głos rzeczywistości: jedynie rozmowa w cztery oczy z Nim zapewni naszemu życiu pokój.

Książka Francesca Trisoglio stanowi twórczy i owocny wkład na rzecz dialogu między rozumem a wiarą, w obliczu panującego w społeczeństwie zdezorientowania, uważanego za „wyzwanie” dla kultury i samego chrześcijaństwa.

Odnajdujemy w nej wyczerpujące argumenty za przezwyciężeniem tez antropologii, która dąży do zbudowania regnum hominis w oderwaniu od jego niezbywalnego fundamentu ontologicznego. Dla Autora wiara inspiruje rozum i doskonali go, a rozum, oświecony wiarą, znajduje siłę, by wznieść się do poznania Boga i rzeczywistości duchowych.

Francesco Trisoglio jest prawdziwym lasaliańskim Nauczycielem: wobec wielkiej „potrzeby wychowawczej” we współczesnym społeczeństwie, spontanicznie jawi się on jako Wychowawca zdolny przekazać z jednego pokolenia na drugie nieprzemijające wartości, wiarygodne cele, wokół których można budować swoje życie i przeznaczenie, ponieważ nawet największe wartości przeszłości nie mogą zwyczajnie zostać odziedziczone, lecz muszą zostać przyswojone i odnowione przez osobisty wybór, często okupiony cierpieniem.


Donato Petti
Włoski Prowincjał F. S. C.

opr. aś/aś

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama