Internet

Podstawowe definicje



Ciekawostki | Dvd,Mp3 | Ebiznes | Gry komputerowe | Internet | Kościół i Internet | Oprogramowanie | Sprzęt |

Internet

Internet to nic innego jak globalna sieć komputerów połączonych ze sobą liniami telekomunikacyjnymi i wymieniających się informacjami. Ta wymiana informacji może odbywać się na wiele sposobów, a do najbardziej znanych należą: przeglądanie tzw. stron www (skrót od angielskiego world wide web, w Polce niektórzy stosują też zamiennie wszechnica wiedzy wszelakiej), wymiana elektronicznych informacji zwana pocztą elektroniczną lub e-mail. Wymiana informacji odbywa się w dwóch kierunkach - otrzymujemy to co ukazuje się na naszym ekranie (a tak naprawdę znajduje się to na innym komputerze i na nasze polecenie sprowadzane jest do naszego komputera), jak i w drugą stronę, kiedy np. wysyłamy pocztę elektroniczną.

Historia powstania sieci sięga roku 1969 roku, kiedy studenci Uniwersytetu UCLA w Stanach Zjednoczonych przeprowadzają pierwsze udane eksperymenty z transmisją elektronicznych danych pomiędzy dwoma połączonymi ze sobą komputerami. To wydarzenie oznaczało więc powstanie zalążka globalnej sieci i nazwane zostało Arpanetem. W latach późniejszych następował gwałtowny rozwój, a spowodowany był przede wszystkim zimną wojną oraz wysłaniem przez Rosjan na orbitę pierwszego sztucznego satelity. Aby konkurować ze Związkiem Radzieckim powołano do życia agencję ARPA skupiającej wielu naukowców pracujących w wielu miejscach Stanów Zjednoczonych. Aby usprawnić ich pracę podjęto decyzję o połączeniu ich komputerów w sieć tzw. ARPANET, który praktycznie był podstawą sieci znanej dziś jako Internet.

W Polsce pierwsze połączenie internetowe ze światem miało miejsce w Warszawie w roku 1991 w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Naukowcy instytutu za otrzymane środki zbudowali sieć wewnętrzną, a później zestawili pierwsze połączenie internetowe z zagranicą - z Danią.

Poczta elektroniczna lub e-mail - jest to sposób przekazywania plików pomiędzy komputerami. Początkowo ograniczone było to tylko do plików tekstowych. Aktualnie można w prosty i łatwy sposób przesyłać pliki graficzne (również fotografie), muzykę, filmy, oprogramowanie. Wysyłanie listów jest bardzo proste: wystarczy posiadać oprogramowanie obsługujące pocztę elektroniczną (dwa najbardziej popularne: MS Outlook Express 5.0, Netscape Navigator), komputer z modemem, dostęp do sieci (w Polsce m.in. dzięki ogólnodostępnemu numerowi 0-202122 oraz znać elektroniczny adres osoby, do której chcemy wysłać wiadomość. Jest on zawsze tworzony w ten sam sposób: np. jankowalski@opoka.org.pl. Przed znakiem @ (zwanym popularnie "małpą") znajduje się indywidualna część adresu (np. od nazwiska, imienia czy też pseudonimu osoby lub nazwy firmy). Druga część adresu (w naszym przypadku opoka.org.pl) to nazwa skrzynki obsługującej pocztę. Zawsze kiedy dostajemy list jest w nim zawarty adres nadawcy, a kiedy list wysyłamy i adres nie istnieje lub odbiorca ze względów technicznych nie może go odebrać (np. awaria serwera) jesteśmy o tym informowani.

Przeglądarka www - dzięki przeglądarkom możemy oglądać dla wielu najbardziej atrakcyjną graficzną część Internetu, czyli strony www, na których twórcy zamieścili teksty, obrazki, fotografie, dźwięki i filmy. Przeglądarka jest niezbędna dla każdego internauty, ponieważ strony internetowe (np. www.opoka.org.pl) tworzone są w języku html, a przeglądarka "tłumaczy" kod HTML na formę jaką często podziwiamy na monitorach komputerów. Najbardziej znane na świecie przeglądarki to produkt firmy Microsoft MS Internet Explorer, która powstała jako odpowiedź na podobny produkt firmy Netscape Communications - Navigator. Konkurencja jaka ma miejsce na rynku przeglądarek zyskała miano "wojny przeglądarkowej". Polegała ona na przekonywaniu klientów do używania własnego produktu, a same przeglądarki prawie niczym (dla przeciętnego internauty) się nie różniły. Wkrótce po rozpętaniu tej wojny, firma Netscape zmuszona została do połączenia się z firmą America Online.

0-202122 - jest to najbardziej popularny w Polsce sposób korzystania z zasobów Internetu. W roku 1996 Telekomunikacja Polska S.A. jako pierwszy operator w Europie uruchomił bezpłatny numer, dzięki któremu możemy uzyskać dostęp do Internetu. Różnił się on od tego typu numerów uruchomionych w Europie Zachodniej tym, że przy korzystaniu z Internetu nie trzeba uiszczać miesięcznego abonamentu, ale tylko stawkę za korzystanie z taryfy lokalnej. Aby uzyskać dostęp do tego numeru należy posiadać komputer z modemem oraz standardową linię telefoniczną

IRC (Internet Relay Chart) - jest to system umożliwiający przeprowadzanie sieciowych dyskusji, pogawędek, flirtów, czyli ogólnie wymianie myśli i poglądów "na żywo". Jego twórca nawet nie przypuszczał, że stał się autorem najpopularniejszego programu tego typu w skali globalnej. Na początku przypuszczał, że z systemu korzystać będzie około 100 osób. Najnowsze obliczenia pokazują, że zdarza się, iż w jednym korzysta z niego ponad 20 000 internautów.

Protokół TCP/IP - cała sieć Internetu wykorzystuje protokół TCP/IP, czyli specyficzny język, którym porozumiewają się komputery na całym świecie. Kiedy my z niego korzystamy? Kiedy chcemy przekazać informację w formie elektronicznej do innego komputera. My wysyłamy, a komputery używają TCP/IP. Za pomocą tego protokołu wysyłana przez nas wiadomość pakowana jest w mniejsze pakiety, które później trafiają do wybranego przez nas komputera. Żeby taka wędrówka mogła mieć miejsce i żeby nasza informacja dotarła do właściwego komputera została stworzona pewnego rodzaju mapa, a każdy komputer w sieci internetowej posiada swój adres, czyli numer IP. Numer ten składa się z czterech liczb (od 0 do 255) rozdzielonych kropkami (np. 222.100.11.90).

opr. JU/PO

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama