Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Sztuczne zapłodnienieCzęsto słyszy się twierdzenie, że także bezpłodni rodzice mają prawo do posiadania dziecka. Czy sztuczne zapłodnienie, umożliwiające doczekanie się potomstwa przez małżonków bezpłodnych, dozwolone jest przez Kościół?

O szacunku dla rodzącego się życia ludzkiego, o godności jego przekazywania i o woli Boga Stwórcy w przekazywaniu życia ludzkiego jasno wypowiada się Instrukcja Kongregacji Nauki Wiary z r. 1987.

Sztuczne zapłodnienie, w którym przynajmniej jedna z gamet (plemnik lub jajo) pochodzi od dawcy nie będącego współmałżonkiem, jest moralnie niedopuszczalne; sprzeciwia się ono jedności i wierności małżeństwa, godności małżonków, powołaniu rodzicielskiemu i prawu dziecka do urodzenia się w małżeństwie i z małżeństwa. Z tych powodów wyklucza się macierzyństwo zastępcze.

Niedopuszczalne jest również sztuczne zapłodnienie, w którym gamety pochodzą od współmałżonków, bez względu na to, czy to zapłodnienie dokonuje się w probówce, czy bezpośrednio; sprzeciwia się ono godności osobowej rodziców i dzieci. „Przekazywanie życia przez mężczyznę i kobietę, współpracujących z mocą Stwórcy, powinno być owocem i znakiem wzajemnego oddania się małżonków, ich miłości i wierności małżeńskiej”.

Sztuczne zapłodnienie sprowadza dziecko do poziomu przedmiotu technologii naukowej. Tymczasem dziecko winno być owocem dwojga ludzi, wzajemnie sobie oddanych i pragnących, i ma ono prawo do tego, by było poczęte, noszone w łonie matki, zrodzone i wychowywane w małżeństwie.

Małżeństwo pozostaje wspólnotą życia i zachowuje swą wartość również wtedy, gdy nie jest obdarowane — często jakże oczekiwanym — dzieckiem. Służba życiu w szerokim sensie jest podstawowym zadaniem małżeństwa i rodziny. Stąd i małżeństwo ludzi starszych, którzy nie mogą już oczekiwać potomstwa, a także tych małżonków, którym nie został dany błogosławiony dar rodzicielstwa, może mieć jednak głęboki sens ludzki i chrześcijański.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: rodzina małżeństwo poradnik
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W