Oświadczenie Prezydium KEP w sprawie Preambuły Konstytucji Europejskiej

Oświadczenie Prezydium Konferencji Episkopatu Polski w sprawie Preambuły do Konstytucji Europejskiej, wydane 13.05.2004

Biskupi polscy dnia 6 maja br. przekazali premierowi Irlandii — aktualnie przewodniczącej Unii Europejskiej — list, w którym potwierdzili swoje stanowisko, że w preambule przyszłej Konstytucji Europejskiej nie powinno zabraknąć odniesienia do wiary i chrześcijańskiego dziedzictwa. List ten został przekazany także do wiadomości polskich władz państwowych i rządowych.

Konferencja Episkopatu Polski z całym przekonaniem podziela jasne stanowisko Stolicy Apostolskiej, że odwołanie się do chrześcijańskiego dziedzictwa powinno być uwzględnione w Traktacie Konstytucyjnym, jako odpowiadające pragnieniom milionów chrześcijan członków Unii Europejskiej oraz zgodne z prawdą historyczną.

W tym kontekście Konferencja Episkopatu Polski ponownie zwraca się z apelem do wszystkich, od których to zależy, aby preambuła Traktatu Konstytucyjnego właściwie uwidoczniła prawdziwe korzenie Europy. Czerpie przecież ona swe inspiracje z kulturowego, humanistycznego i religijnego, a szczególnie chrześcijańskiego dziedzictwa.

Na koniec Konferencja Episkopatu Polski, odnosząc się do informacji pojawiających się w mediach, podkreśla, że dyskusji wokół treści preambuły przyszłej Konstytucji Europejskiej nie da się rozwiązać przez przyjęcie dodatkowej deklaracji. Sama bowiem deklaracja nie miałaby żadnej mocy prawnej.

+ Abp Józef Michalik
Przewodniczący
Konferencji Episkopatu Polski

 

+ Abp Stanisław Gądecki
Zastępca Przewodniczącego
Konferencji Episkopatu Polski

 

+ Bp Piotr Libera
sekretarz generalny
Konferencji Episkopatu Polski

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao