Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


XII Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów (5-26 X 2008 r.)
13 X — XII KONGREGACJA

Kard. Angelo Scola
Patriarcha Wenecji (Włochy)

Tylko wierzący zrozumie Pismo ŚwięteDei verbum w 25. punkcie zachęca wszystkich wiernych, aby często obcowali «z Pismem Świętym poprzez wytrwałą lekturę 'per piam lectionem'», połączoną z modlitwą: «aby stała się ona rozmową między Bogiem a człowiekiem». Wytrwałej lektury Pisma Świętego nie można sprowadzić ani do czystego studium, ani do prostego i bezpośredniego wpływu na życie. To osobista relacja z Panem, bowiem «można czytać Biblię, nie mając wiary, ale nie mając wiary, nie można słuchać Słowa Bożego» (IL, 26 a). Pobożna lektura pozwala uznać, że Pismo Święte jest natchnionym i normatywnym świadectwem Objawienia. Źródłem świadectwa Pisma Świętego jest sam Jezus Chrystus, wierny świadek Przymierza Boga z ludźmi. Dlatego Pismo Święte może być właściwie zrozumiane jedynie przez świadka. Zatem pobożna lektura Pisma Świętego powinna być przekazana świadkowi przez Świadka. W świadectwie na pierwszy plan wysuwa się podmiot pobożnej lektury, czyli Kościół (osobowy i wspólnotowy). Tego typu realizm chroni przed ryzykiem fundamentalizmu i przeintelektualizowania, bądź lektury z pominięciem świadectwa Kościoła, będącego dla wierzących miejscem słuchania Słowa.

Rozumienie Pisma Świętego jest gwarancją autentyczności chrześcijańskiego doświadczenia, ale wymaga przeżywanej na co dzień komunii kościelnej.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Biblia lektura świadectwo Pismo Święte Słowo Boże autentyczność świadek Synod Biskupów czytanie Biblii
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W