reklama

Kolegium kardynalskie i powszechność Kościoła

Zapowiedź Konsystorza i podanie listy kardynałów-nominatów na audiencji 20.10.2010


Benedykt XVI

Kolegium kardynalskie i powszechność Kościoła

20 X 2010 - Zapowiedź konsystorza na zakończenie audiencji generalnej

19 listopada 2010 r., w przeddzień Zwyczajnego Konsystorza Publicznego, Benedykt XVI przewodniczył w auli synodalnej modlitwie i refleksji na temat wolności Kościoła i liturgii w życiu Kościoła. W spotkaniu wzięło udział 150 purpuratów, łącznie z nowymi kardynałami. Przed południem watykański Sekretarz Stanu kard. Bertone przedstawił przykłady ograniczania wolności chrześcijan w różnych częściach świata. Kard. Antonio Canizares Llovera mówił o znaczeniu modlitwy liturgicznej w Kościele. W dyskusji głos zabrało 18 kardynałów. Popołudniowe wystąpienie abpa Angela Amata poświęcone było 10-leciu deklaracji Kongregacji Nauki Wiary «Dominus Iesus». W dyskusji zabrało głos 12 kardynałów. W sobotę 20 listopada w Bazylice Watykańskiej odbył się Zwyczajny Konsystorz Publiczny, na którym Papież mianował 24 nowych kardynałów. Jednym z nich jest metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz. Uroczysty konsystorz miał formę Liturgii Słowa. Po pozdrowieniu liturgicznym Ojciec Święty powiedział, że nowi kardynałowie będą połączeni ściślejszymi więzami ze Stolicą Piotrową, staną się członkami kleru rzymskiego i powinni być niezłomnymi świadkami Chrystusa. W imieniu nowo kreowanych kardynałów zwrócił się do Papieża kard. Angelo Amato. Po czytaniach liturgicznych Ojciec Święty wygłosił homilię, po której nałożył nowym purpuratom birety. Następnie podchodzili oni do dotychczasowych członków Kolegium Kardynalskiego, by wymienić z nimi «pocałunek pokoju». Po odmówieniu modlitwy «Ojcze nasz» Ojciec Święty udzielił wszystkim błogosławieństwa. W niedzielę 21 listopada, podczas Mszy św. koncelebrowanej w Bazylice św. Piotra z nowymi członkami Kolegium Kardynalskiego, Papież wręczył im pierścienie, które przypominają o szczególnej łączności z Chrystusem i Jego Kościołem. Nawiązując do przypadającej w tym dniu uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata, Benedykt XVI przypomniał, że św.Piotr dojrzał do rozpoznania prawdziwej godności królewskiej w Jezusie dopiero wtedy, gdy zobaczył Go na krzyżu. Papież nawiązał również do bogatej symboliki związanej z kardynalskimi insygniami. W poniedziałek 22 listopada rano Ojciec Święty ponownie spotkał się w Auli Pawła vi z nowymi kardynałami, ich rodzinami i pielgrzymami z różnych krajów. Po polsku powiedział: «Słowa pozdrowienia kieruję do kard. Kazimierza Nycza i jego gości. Nominacja kardynalska zobowiązuje do troski już nie tylko o Kościół lokalny, ale o losy Kościoła powszechnego, a także do ścisłej współpracy z Papieżem w pełnieniu posługi Piotrowej. Dlatego wypraszam dla niego wszelkie potrzebne łaski i was wszystkich proszę o nieustanną modlitwę o światło i moc Ducha Świętego — Ducha mądrości i rady. Niech Bóg wam błogosławi!»Publikujemy listę kardynałów przedstawioną przez Papieża na audiencji generalnej 20 października, homilię wygłoszoną 20 listopada, homilię i rozważanie przed modlitwą «Anioł Pański» z 21listopada oraz biogramy nowych kardynałów.

Z radością ogłaszam teraz, że 20 listopada odbędzie się konsystorz, podczas którego mianuję nowych członków Kolegium Kardynalskiego. Zadaniem kardynałów jest wspieranie Następcy św.Piotra w wypełnianiu jego misji, polegającej na byciu trwałą i widzialną zasadą i fundamentem jedności wiary i komunii Kościoła (por. Lumen gentium, 18). A oto nazwiska nowych purpuratów:

1. Abp Angelo Amato sdb, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych;

2. Wielce Błogosławiony Antonios Naguib, koptyjski patriarcha Aleksandrii (Egipt);

3. Abp Robert Sarah, przewodniczący Papieskiej Rady «Cor Unum»;

4. Abp Francesco Monterisi, archiprezbiter papieskiej bazyliki św. Pawła za Murami;

5. Abp Fortunato Baldelli, penitencjarz większy;

6. Abp Raymond Leo Burke, prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej;

7. Abp Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan;

8. Abp Paolo Sardi, wicekamerling Świętego Kościoła Rzymskiego;

9. Abp Mauro Piacenza, prefekt Kongregacji ds.Duchowieństwa;

10. Abp Velasio De Paolis cs, przewodniczący Prefektury Spraw Ekonomicznych Stolicy Apostolskiej;

11. Abp Gianfranco Ravasi, przewodniczący Papieskiej Rady Kultury;

12. Abp Medardo Joseph Mazombwe, były metropolita Lusaki (Zambia);

13. Abp Raúl Eduardo Vela Chiriboga, były metropolita Quito (Ekwador);

14. Abp Laurent Monsengwo Pasinya, metropolita Kinszasy (Demokratyczna Republika Konga);

15. Abp Paolo Romeo, metropolita Palermo (Włochy);

16. Abp Donald William Wuerl, metropolita Waszyngtonu (usa);

17. Abp Raymundo Damasceno Assis, metropolita Aparecidy (Brazylia);

18. Abp Kazimierz Nycz, metropolita Warszawy (Polska);

19. Abp Albert Malcolm Ranjith Patabendige Don, metropolita Kolombo (Sri Lanka);

20. Abp Reinhard Marx, metropolita Monachium i Fryzyngi (Niemcy).

Postanowiłem także wynieść do godności kardynalskiej dwóch dostojników i dwóch duchownych, którzy wyróżnili się wielkodusznością i oddaniem w posłudze na rzecz Kościoła.

Są to:

1. Abp José Manuel Estepa Llaurens, były ordynariusz polowy (Hiszpania);

2. Abp Elio Sgreccia, były prezes Papieskiej Akademii «Pro Vita» (Włochy);

3. Abp Walter Brandmüller, były przewodniczący Papieskiego Komitetu Nauk Historycznych (Niemcy);

4. Abp Domenico Bartolucci, były dyrektor Papieskiej Kapeli Sykstyńskiej (Włochy).

Lista nowych purpuratów odzwierciedla powszechność Kościoła, pochodzą oni bowiem z różnych części świata i pełnią różne funkcje w służbie Stolicy Apostolskiej bądź w bezpośrednim kontakcie z ludem Bożym jako ojcowie i pasterze Kościołów partykularnych.

Zachęcam was do modlitwy za nowych kardynałów, przez szczególne wstawiennictwo Najświętszej Matki Boga, aby owocnie pełnili swój urząd w Kościele.


opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

Materiały z serwisu opoka.org.pl wprost na Twoją skrzynkę e-mail

Zamów

reklama