Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Benedykt XVI

Kościół jest ojczyzną każdego człowieka

Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański", 19 czerwca 2005Jutro, 20 czerwca, obchodzony będzie Światowy Dzień Uchodźcy, ogłoszony przez Organizację Narodów Zjednoczonych; ma on zwrócić uwagę na problemy tych, którzy są zmuszeni do opuszczenia swej ojczyzny. Temat tegorocznego dnia — «Odwaga bycia uchodźcą» — uwypukla siłę ducha, którą musi odznaczać się ten, kto zmuszony jest zostawić wszystko, niekiedy nawet własną rodzinę, aby uniknąć poważnych problemów i niebezpieczeństw. Wspólnota chrześcijańska czuje się bliska wszystkim, którzy żyją w tej bolesnej sytuacji. Stara się im pomóc i na różne sposoby okazuje im swoje zainteresowanie i miłość, co wyraża w konkretnych gestach solidarności, aby wszyscy, którzy żyją z dala od swojego kraju, czuli, że Kościół jest ich ojczyzną, w której nikt nie jest cudzoziemcem.

Do pełnej miłości troski o tych, którzy są w trudnej sytuacji, jak również do zaangażowania w budowanie bardziej solidarnego społeczeństwa pobudza chrześcijan czynne i świadome uczestnictwo w Eucharystii. Ten, kto z wiarą karmi się Chrystusem u eucharystycznego stołu, przyswaja sobie styl Jego życia, które jest służbą przede wszystkim najuboższym i najsłabszym. Troskliwa miłość jest w istocie kryterium autentyczności naszych liturgii (por. List apostolski Mane nobiscum Domine, 28). Niech Rok Eucharystii, który obecnie przeżywamy, pomaga wspólnotom diecezjalnym i parafialnym rozwijać umiejętność zaradzania tak wielu formom ubóstwa w naszym świecie.

Mężczyzn, kobiety i dzieci, którzy są uchodźcami, chcemy dziś zawierzyć w sposób szczególny macierzyńskiej opiece Najświętszej Maryi Panny, która wraz ze swym oblubieńcem św. Józefem i małym Jezusem zaznała goryczy wygnania, kiedy absurdalne prześladowania króla Heroda zmusiły Świętą Rodzinę do ucieczki do Egiptu (Mt 2, 13-14). Prośmy Najświętszą Maryję Pannę, aby ci nasi bracia i siostry spotykali się na swej drodze z gościnnością i zrozumieniem.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: emigracja ojczyzna ucieczka bezdomność migracja uchodźca uchodźcy migranci Rok Eucharystii
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W