reklama

Kościół jest ojczyzną każdego człowieka

Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański" (19.06.2005)

Jutro, 20 czerwca, obchodzony będzie Światowy Dzień Uchodźcy, ogłoszony przez Organizację Narodów Zjednoczonych; ma on zwrócić uwagę na problemy tych, którzy są zmuszeni do opuszczenia swej ojczyzny. Temat tegorocznego dnia — «Odwaga bycia uchodźcą» — uwypukla siłę ducha, którą musi odznaczać się ten, kto zmuszony jest zostawić wszystko, niekiedy nawet własną rodzinę, aby uniknąć poważnych problemów i niebezpieczeństw. Wspólnota chrześcijańska czuje się bliska wszystkim, którzy żyją w tej bolesnej sytuacji. Stara się im pomóc i na różne sposoby okazuje im swoje zainteresowanie i miłość, co wyraża w konkretnych gestach solidarności, aby wszyscy, którzy żyją z dala od swojego kraju, czuli, że Kościół jest ich ojczyzną, w której nikt nie jest cudzoziemcem.

Do pełnej miłości troski o tych, którzy są w trudnej sytuacji, jak również do zaangażowania w budowanie bardziej solidarnego społeczeństwa pobudza chrześcijan czynne i świadome uczestnictwo w Eucharystii. Ten, kto z wiarą karmi się Chrystusem u eucharystycznego stołu, przyswaja sobie styl Jego życia, które jest służbą przede wszystkim najuboższym i najsłabszym. Troskliwa miłość jest w istocie kryterium autentyczności naszych liturgii (por. List apostolski Mane nobiscum Domine, 28). Niech Rok Eucharystii, który obecnie przeżywamy, pomaga wspólnotom diecezjalnym i parafialnym rozwijać umiejętność zaradzania tak wielu formom ubóstwa w naszym świecie.

Mężczyzn, kobiety i dzieci, którzy są uchodźcami, chcemy dziś zawierzyć w sposób szczególny macierzyńskiej opiece Najświętszej Maryi Panny, która wraz ze swym oblubieńcem św. Józefem i małym Jezusem zaznała goryczy wygnania, kiedy absurdalne prześladowania króla Heroda zmusiły Świętą Rodzinę do ucieczki do Egiptu (Mt 2, 13-14). Prośmy Najświętszą Maryję Pannę, aby ci nasi bracia i siostry spotykali się na swej drodze z gościnnością i zrozumieniem.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

Materiały z serwisu opoka.org.pl wprost na Twoją skrzynkę e-mail

Zamów

reklama