reklama

Prymat w służbie jedności

Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański" 29.06.2005

Bardzo was przepraszam za spóźnienie. Jak wiecie, sprawowaliśmy w Bazylice uroczystą liturgię ku czci świętych Piotra i Pawła. Dzisiejszy dzień jest szczególnym świętem dla Rzymu, gdzie ci dwaj wybitni świadkowie Chrystusa ponieśli męczeńską śmierć i gdzie ich relikwie otaczane są czcią. Dziś, we wspomnienie tych świętych patronów, jesteście mi szczególnie bliscy, drodzy wierni diecezji rzymskiej. Z woli Bożej Opatrzności jestem waszym pasterzem: dziękuję wam za życzliwość, z jaką mnie przyjęliście, i proszę was o modlitwę do świętych Piotra i Pawła o łaskę dla mnie, bym wiernie pełnił urząd pasterski, który został mi powierzony. Jako Biskup Rzymu Papież pełni jedyną w swym rodzaju i niezbędną posługę na rzecz Kościoła powszechnego: jest trwałą i widzialną zasadą i podstawą jedności biskupów i wszystkich wiernych.

Liturgicznym znakiem komunii, która jednoczy Stolicę Piotrową i Następcę Piotra z metropolitami, a za ich pośrednictwem z innymi biskupami na świecie, jest paliusz, który dziś rano podczas Mszy św. w Bazylice św. Piotra nałożyłem ponad trzydziestu pasterzom pochodzącym z różnych Wspólnot. Do tych drogich braci oraz osób, które im towarzyszą, kieruję braterskie pozdrowienie. Serdecznie pozdrawiam również delegację Ekumenicznego Patriarchatu Konstantynopola, przybyłą do Rzymu z okazji dzisiejszych uroczystości. Jakże nie przypomnieć dzisiaj, że prymat Kościoła w Rzymie i jego Biskupa jest prymatem w służbie katolickiej jedności. Ponadto, odkąd apostołowie Piotr i Paweł ponieśli tu męczeńską śmierć, wszystkie Kościoły patrzą na Rzym jako na główny punkt odniesienia dla jedności doktrynalnej i pasterskiej. Sobór Watykański II stwierdza: «We wspólnocie kościelnej (in ecclesiastica communione) prawomocnie istnieją Kościoły partykularne, korzystające z własnej tradycji. Pozostaje przy tym nienaruszony prymat Stolicy Piotrowej, która przewodzi całemu zgromadzeniu miłości (por. św. Ignacy Antiocheński, Rom., Praef.: wyd. Funk, I, 252), sprawuje opiekę nad prawowitymi odrębnościami, a jednocześnie czuwa, aby nie przeszkadzały one jedności, lecz raczej jej służyły» (Konstytucja Lumen gentium, 13).

Prośmy Najświętszą Maryję Pannę, aby w posłudze Piotrowej Biskupa Rzymu widziano nie przeszkodę, lecz pomoc na drodze do jedności. Niech Maryja wspiera nas, byśmy mogli jak najszybciej wypełnić gorące pragnienie Chrystusa: «ut unum sint». Niech się wstawiają za nami święci apostołowie Piotr i Paweł.

Po odmówieniu modlitwy maryjnej Benedykt XVI pozdrowił pielgrzymów przybyłych do Rzymu.

po francusku:

Z radością pozdrawiam pielgrzymów francuskojęzycznych, którzy są dziś na placu św. Piotra, szczególnie pielgrzymów przybyłych z diecezji Paryża i Tours, by uczestniczyć w uroczystości nałożenia paliusza ich arcybiskupom. Wszystkim życzę miłego pobytu w Rzymie.

po angielsku:

W sposób szczególny pozdrawiam obecnych tu pielgrzymów angielskojęzycznych i modlę się w tę uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, aby dni spędzone w Rzymie jeszcze bardziej zbliżyły was do naszego Pana Jezusa Chrystusa. Wszechmogącego Boga proszę o obfite błogosławieństwo dla was wszystkich.

po niemiecku:

Serdeczne pozdrowienia kieruję do wszystkich pielgrzymów i gości niemieckojęzycznych. Święci apostołowie Piotr i Paweł stoją przed Bożym tronem. Ich wstawiennictwu zawierzam was wszystkich oraz moją posługę pasterską. Wszystkim wam życzę udanego pobytu w Rzymie!

po hiszpańsku:

Serdecznie pozdrawiam wiernych hiszpańskojęzycznych w tę uroczystość świętych Piotra i Pawła, którzy wiernie i z mocą głosili zbawcze orędzie Chrystusa aż do przelania za Niego krwi w Rzymie. Wszystkim udzielam mojego błogosławieństwa.

po portugalsku:

Serdecznie pozdrawiam pielgrzymów portugalskojęzycznych, którzy się tu znajdują. Proszę wszystkich, aby łączyli się w modlitwie do apostołów Piotra i Pawła, aby za ich wstawiennictwem Bóg otaczał opieką swój Kościół.

po polsku:

Witam wszystkich Polaków. Dziękuję za waszą obecność w Wiecznym Mieście w dniu świętych Piotra i Pawła. Dziękuję też za modlitwę. Niech wam Bóg błogosławi.

po włosku:

Pozdrawiam teraz pielgrzymów włoskich. W szczególności licznych przedstawicieli Dzieła Don Orione, którzy przez tę pielgrzymkę do grobu św. Piotra chcieli odnowić swą wierność Papieżowi. Pozdrawiam również rowerzystów z San Zeno Naviglio i towarzyszących im wiernych.

Wszystkim życzę radosnego spędzania tego świątecznego dnia.

Wszystkiego dobrego, do zobaczenia.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

Materiały z serwisu opoka.org.pl wprost na Twoją skrzynkę e-mail

Zamów

reklama