Zawsze pozostanie Służebnicą Pańską

Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański" na błoniach Neue Messe w Monachium - Podróż do Bawarii, 10.09.2006


Benedykt XVI

Zawsze pozostanie Służebnicą Pańską

10 września 2006 - Monachium. Rozważanie przed modlitwą «Anioł Pański»

Przed końcowym błogosławieństwem Benedykt XVI odmówił z wiernymi modlitwę «Anioł Pański», którą poprzedził krótkim rozważaniem. Ukazał w nim Maryję — «Niewiastę słuchającą, Dziewicę o Sercu otwartym na Boga i na ludzi».

Drodzy Bracia i Siostry!

Zanim zakończymy tę Eucharystię uroczystym błogosławieństwem, odmówimy w skupieniu modlitwę «Anioł Pański». Rozważając czytania mszalne, uzmysłowiliśmy sobie, jak ważne jest — zarówno w życiu jednostki, jak i dla pomyślnego i pokojowego współżycia wszystkich — widzieć Boga jako centrum rzeczywistości i centrum naszego własnego życia. Najdoskonalszym przykładem takiej postawy jest Maryja, Matka Pana. Przez całe życie była Ona Niewiastą słuchającą, Dziewicą o Sercu otwartym na Boga i na ludzi. Ludzie wierzący zrozumieli to już od pierwszych wieków chrześcijaństwa i dlatego z wszystkimi swymi potrzebami i troskami ufnie się do Niej zwracali, prosząc o pomoc i wstawiennictwo u Boga.

Na naszej bawarskiej ziemi świadczą o tym setki kościołów i sanktuariów, które zostały Jej poświęcone. Są to miejsca, do których przez cały rok przybywają liczni pielgrzymi, by zawierzyć się matczynej i troskliwej miłości Maryi. Tu, w Monachium, w centrum miasta stoi Kolumna Mariacka, przed którą dokładnie przed 390 laty Bawaria została uroczyście zawierzona opiece Matki Bożej, a ja wczoraj jeszcze raz prosiłem Patronkę Bawarii o błogosławieństwo dla miasta i całego kraju. Nie mógłbym nie wspomnieć w szczególności sanktuarium w Altötting, do którego jutro udam się w pielgrzymce. Z radością zainauguruję tam nową kaplicę adoracji, która właśnie w tym miejscu jest wymownym znakiem roli, jaką odgrywa Maryja: jest Ona i na zawsze pozostanie Służebnicą Pańską, która nie stawia siebie na głównym miejscu, lecz chce nas uczyć takiego stylu życia, w którym uznaje się centralne miejsce Boga w rzeczywistości i w naszym własnym życiu. Do Niej zwracamy się teraz, odmawiając modlitwę «Anioł Pański».

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama