Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Podróż Ojca Świętego do Francji z okazji 150. rocznicy objawień Matki Bożej w Lourdes. 12-15 września 2008 r.
Benedykt XVI

Łączą mnie silne więzi z kulturą francuską

13 września 2008 — Paryż. Wizyta w Instytucie FrancuskimPanie kanclerzu, panie i panowie stali sekretarze pięciu Akademii, księża kardynałowie, drodzy bracia w biskupstwie i kapłaństwie, drodzy przyjaciele akademicy, panie i panowie!

Wielki to dla mnie zaszczyt, że jestem przyjmowany dzisiejszego poranka w gmachu Akademii. Dziękuję wam za uprzejme słowa powitania i za medal, który zechcieliście mi ofiarować. Przybywając do Paryża, nie mogłem nie spotkać się z wami osobiście. Z przyjemnością korzystam z nadarzającej się okazji, by przypomnieć, że łączą mnie silne więzi z kulturą francuską, dla której żywię ogromny podziw. Spotkanie z kulturą francuską miało szczególne znaczenie dla mojego rozwoju intelektualnego. Pragnę zatem wyrazić wobec niej wdzięczność — wdzięczność osobistą, a także jako następca Piotra. Tablica, którą przed chwilą odsłoniliśmy, upamiętni nasze spotkanie.

Rabelais z wielką słusznością mówił w swojej epoce: «Nauka bez sumienia jest jeno (...) zagubą duszy!» (Gargantua i Pantagruel, 8; przekł. Tadeusz Boy-Żeleński, PIW 1949). Zapewne w celu uniknięcia podobnego rozdźwięku, pod koniec stycznia ubiegłego roku, po raz pierwszy od trzech i pół wieku, dwie Akademie wchodzące w skład Instytutu, dwie Akademie Papieskie oraz Instytut Katolicki w Paryżu zorganizowały międzyuczelniane kolokwium, poświęcone zmieniającej się tożsamości jednostki, które ukazało perspektywy zakrojonych na wielką skalę badań wielodyscyplinarnych. Tę inicjatywę można by kontynuować w celu wspólnego przemierzania niezliczonych dróg nauk humanistycznych i eksperymentalnych. Temu pragnieniu towarzyszy modlitwa, którą zanoszę do Pana za was, za bliskie wam osoby i za wszystkich członków Akademii, a także za wszystkich pracowników Instytutu Francuskiego. Niech was Bóg błogosławi!


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: kultura moralność sumienie nauka Francja Instytut Francuski Lourdes podróż do Francji podróż Benedykta XVI do Lourdes świat kultury
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W