Paliusz znakiem jedności z Biskupem Rzymu

Przemówienie do nowych metropolitów, 30.06.2008

Czcigodni bracia, szanowni przedstawiciele władz, drodzy bracia i siostry!

Po wczorajszej uroczystej Eucharystii, podczas której miałem radość nałożyć paliusze mianowanym w ciągu ostatniego roku arcybiskupom metropolitom, dzisiejsze spotkanie jest dla mnie miłą okazją, by raz jeszcze was wszystkich serdecznie pozdrowić i pozostać dłużej w klimacie jedności — hierarchicznej i jednocześnie rodzinnej — jakiej doświadczamy w tych szczególnych okolicznościach. Obraz Kościoła jako harmonijnego ciała jest jednym z ważnych i charakterystycznych elementów nauki św. Pawła, i dlatego też w tym poświęconym jemu roku jubileuszowym pragnę powierzyć jego niebieskiej opiece każdego z was, drodzy arcybiskupi. Niech Apostoł Narodów pomaga wam dbać o rozwój powierzonych wam wspólnot, aby wzrastały zjednoczone i przeniknięte duchem misyjnym, zgodne i harmonijnie współpracujące w działalności duszpasterskiej, ożywiane nieustanną gorliwością apostolską.

Pragnę teraz zwrócić się z serdecznym pozdrowieniem do każdego z was, drodzy arcybiskupi metropolici, jak również do waszych krewnych oraz do osobistości, które zechciały wziąć udział w tym spotkaniu, obejmując myślą i modlitwą także wasze Kościoły partykularne. Zacznę od Ziemi Świętej, z radością pozdrawiając patriarchę Jerozolimy obrządku łacińskiego abpa Fouada Twala i towarzyszące mu osoby. Serdecznie pozdrawiam abpa Giancarla Marię Bregantiniego, metropolitę Campobasso-Boiano, abpa Paola Benotta, metropolitę Pizy, oraz abpa Francesca Montenegra, metropolitę Agrigento. Niech Pan zawsze wam błogosławi i prowadzi w waszej codziennej posłudze pasterskiej!

po francusku:

Z radością pozdrawiam pielgrzymów przybyłych z Nigru, Demokratycznej Republiki Konga, Haiti oraz z Francji. Towarzyszycie nowym arcybiskupom metropolitom, którym miałem przyjemność nałożyć paliusz na znak wielkiej jedności ze Stolicą Apostolską. W szczególności pozdrawiam abpa Michela Christiana Cartatéguya, metropolitę Niamey (Niger), abpa Laurenta Monsengwa Pasinayę, metropolitę Kinszasy (Demokratyczna Republika Konga), abpa Louisa Kébreau, metropolitę Cap Haďtien (Haiti), abpa Serge'a Miota, metropolitę Port au Prince (Haiti), oraz abpa Laurenta Ulricha, metropolitę Lille (Francja). Przekażcie moje pozdrowienia kapłanom i wszystkim wiernym z waszych diecezji. Zapewnijcie ich o mojej gorącej modlitwie. Paliusz symbolizuje głęboką więź ich pasterza z Następcą Piotra, a także troskę pasterską arcybiskupa o swój lud. Oby wierni jeszcze ściślej zjednoczyli się z Chrystusem w tej wspólnocie miłości, by świadczyć o Nim z odwagą i w prawdzie!

po angielsku:

Ekscelencje, drodzy przyjaciele w Chrystusie, pozdrawiam serdecznie angielskojęzycznych arcybiskupów metropolitów, którym wczoraj nałożyłem paliusz: arcybiskupa Nairobi (Kenia) kard. Johna Njue, arcybiskupa Baltimore (USA) Edwina O'Briena, arcybiskupa Halifaxu (Kanada) Anthony'ego Manciniego, arcybiskupa Saint John's, Newfoundland (Kanada) Martina Currie, arcybiskupa Tajpej (Tajwan) Johna Hunga Shan-chuana, arcybiskupa Kaduny (Nigeria) Matthew Man-Osa Ndagosa, arcybiskupa Benin City (Nigeria) Richarda Anthony'ego Burke'a, arcybiskupa Castries (Saint Lucia) Roberta Rivasa, arcybiskupa Port Moresby (Papua-Nowa Gwinea) Johna Ribata, arcybiskupa Kumasi (Ghana) Thomasa Kwaku Mensaha, arcybiskupa Mobile (USA) Thomasa Rodiego, arcybiskupa Kingston in Jamaica (Jamajka) Donalda Reese'a, arcybiskupa Nyeri (Kenia) Petera Kaira, arcybiskupa Saint Paul and Minneapolis (USA) Johna Nienstedta oraz arcybiskupa Koty Kinabalu (Malezja) Johna Lee Hionga Fun-Yita Yawa. Pozdrawiam również krewnych i przyjaciół nowych metropolitów oraz wiernych z ich archidiecezji, którzy przybyli z nimi do Rzymu. Paliusz noszony jest przez arcybiskupów metropolitów jako symbol ich hierarchicznej jedności z Następcą Piotra w kierowaniu ludem Bożym. Utkany jest z wełny baranka będącego symbolem Jezusa Chrystusa, Baranka Bożego, który gładzi grzechy świata, oraz Dobrego Pasterza, czuwającego nad swą owczarnią. Paliusz przypomina biskupom, że jako wikariusze Chrystusa w swoich Kościołach lokalnych mogą być pasterzami na wzór Jezusa. Jako symbol ciężaru posługi biskupiej przypomina również wiernym o powinności wspierania pasterzy Kościoła modlitwą i wielkodusznego współpracowania z nimi w szerzeniu Ewangelii i staraniu o wzrost Chrystusowego Kościoła w świętości, jedności i miłości. Drodzy przyjaciele, niech wasze pielgrzymowanie do grobów świętych Piotra i Pawła umocni was w wierze katolickiej sięgającej czasów apostołów. Wszystkim wam udzielam z całego serca apostolskiego błogosławieństwa jako rękojmi radości i pokoju w Panu.

po niemiecku:

Radosne «Szczęść Boże» mówię do was wszystkich, którzy przybyliście z mojej rodzinnej diecezji Monachium i Fryzyngi, by towarzyszyć w Rzymie nowemu arcybiskupowi Reinhardowi Marxowi, przyjmującemu paliusz. Pozdrawiam również z całego serca gości abpa Willema Jacobusa Eijka z Utrechtu. Wczoraj nałożyłem waszym pasterzom paliusz, symbolizujący Dobrego Pasterza, który niesie na ramionach zagubioną owcę i daje życie za swoją owczarnię. Pan powołał apostołów, by Go naśladowali w miłości. Zmartwychwstały Chrystus po trzykroć pyta Piotra, czy Go miłuje. I trzykrotnie powtarza polecenie, by pasł owce Pana. Tak więc i dzisiaj pasterzami winna kierować wola zachowania jedności z Panem i z owczarnią. Zachęcam was, byście wspierali posługę waszych arcybiskupów modlitwą i przez zachowanie zgody. Wierny Bóg niech zawsze darzy was swoją łaską!

po hiszpańsku:

Wyrazy serdeczności kieruję do arcybiskupów metropolitów hiszpańskojęzycznych — Francisca Pereza Gonzaleza z Pampeluny i Tudeli, Lorenza Voltoliniego Estiego z Portoviejo, Andresa Stanovnika z Corrientes, Oscara Urbiny Ortegi z Villavicencio, Antonia José Lopeza Castilla z Barquisimeto, przybyłych do Rzymu na uroczystą ceremonię nałożenia paliusza w towarzystwie krewnych, przyjaciół oraz delegacji ich Kościołów partykularnych. Drodzy bracia w biskupstwie, niech paliusz, parament liturgiczny o czcigodnej tradycji, utkany z białej wełny, przypomina wam zawsze Jezusa Chrystusa, Dobrego Pasterza, i zarazem Baranka złożonego w ofierze dla naszego zbawienia! Wierni swej posłudze, starajcie się zawsze umacniać komunię z biskupami prowincji kościelnej, której przewodzicie, oraz z Biskupem Rzymu. Zachęcam wszystkich, którzy zechcieli przybyć z wami z tej pięknej okazji, by nieustannie pamiętali o was w modlitwie, byście prowadzili powierzoną waszej pasterskiej trosce owczarnię z żarliwą miłością, tak by Chrystus, za którego przelali krew święci apostołowie Piotr i Paweł, był coraz lepiej znany, miłowany i naśladowany. Proszę Dziewicę Maryję, do której tak gorliwie modlą się wierni w waszych krajach — w Hiszpanii, Ekwadorze, Argentynie, Kolumbii i Wenezueli — by otaczała opieką i wspierała swoją macierzyńską miłością waszych biskupów sufraganów, kapłanów, wspólnoty zakonne i wiernych diecezjan. W tym duchu udzielam wam z serca apostolskiego błogosławieństwa jako rękojmi obfitych darów niebieskich.

po portugalsku:

Z braterską czcią pozdrawiam arcybiskupów metropolitów portugalskojęzycznych, którzy wczoraj otrzymali paliusz: abpa Maura Aparecida dos Santosa z Cascavel, abpa Luisa Gonzagę Silvę Pepeua z Vitória da Conquista oraz abpa José Francisca Sanchesa Alvesa z Évory. Czcigodni bracia, zawsze otaczajcie troską powierzoną wam owczarnię Chrystusową, starając się coraz bardziej umacniać więzi komunii z Następcą Piotra i między waszymi sufraganiami. A wy, drodzy przyjaciele, którzy im towarzyszycie, posłusznie realizujcie ich nauczanie, współpracując z nimi ofiarnie w urzeczywistnianiu królestwa Bożego. Prosząc o opiekę Dziewicę Matkę Bożą, udzielam apostolskiego błogosławieństwa wam, tutaj obecnym, i waszym wspólnotom archidiecezjalnym.

po polsku:

Witam pielgrzymów polskich. Szczególnie pozdrawiam nowego metropolitę gdańskiego abpa Sławoja Leszka Głódzia, który wczoraj, w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, otrzymał paliusz, znak trwałej więzi każdego metropolity z Następcą św. Piotra. Pozdrawiam wszystkich, którzy mu towarzyszą w tych doniosłych chwilach, zwłaszcza jego bliskich i wiernych z metropolii gdańskiej. Życzę, by zainicjowany Rok św. Pawła Apostoła umocnił waszą wiarę, więź z Kościołem i jego pasterzami. Posługę księdza arcybiskupa polecam Bogu w mojej modlitwie. Wszystkim tu obecnym z serca błogosławię. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.

po rosyjsku:

Serdecznie pozdrawiam arcybiskupa archidiecezji Matki Bożej w Moskwie Paola Pezziego. Dziękuję obecnym tu przedstawicielom władz i zapewniam o mojej szczególnej modlitwie.

po białorusku:

Serdeczne słowa pozdrowienia kieruję do abpa Tadeusza Kondrusiewicza, metropolity mińsko-mohylewskiego, oraz towarzyszących mu osób i składam mu najlepsze życzenia pomyślnego pełnienia posługi.

po słowacku:

Serdecznie pozdrawiam pielgrzymów ze Słowacji, towarzyszących nowym arcybiskupom metropolitom: Stanislavowi z Bratysławy i Jánowi z Preszowa. Bracia i siostry, paliusz, który przyjęli wczoraj ci pasterze, jest znakiem jedności z Biskupem Rzymu. Z serca błogosławię was i wasze rodziny. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus — Sláva Isusu Christu!

po chorwacku:

Serdecznie pozdrawiam abpa Marina Srakicia, nowego arcybiskupa metropolitę Djakova-Osijeka, jego krewnych oraz gości przybyłych do Rzymu z zawsze wiernej Chorwacji. Paliusz jest znakiem szczególnej więzi pasterzy Kościoła z Następcą Piotra. Wyrażając życzenie, aby Pan prowadził i otaczał opieką ciebie, czcigodny bracie, oraz wspólnotę wiernych z drogiej Slawonii, udzielam wszystkim specjalnego błogosławieństwa. Niech będą pochwaleni Jezus i Maryja.

po włosku:

Drodzy przyjaciele, dziękujmy Bogu, który nieustannie zapewnia pasterzy swojemu Kościołowi, by go prowadzili niewzruszeni podczas jego ziemskiego pielgrzymowania. Pamiętajmy zawsze, że warunkiem posługi każdego pasterza jest miłość do Chrystusa, nad którą nic nie można przedłożyć. «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie?» Niech pytanie Jezusa, skierowane do Piotra, brzmi zawsze w naszym sercu, drodzy bracia, i pobudza nas za każdym razem do nowej, pełnej wzruszenia odpowiedzi: «Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham». Z tej miłości do Chrystusa rodzi się misja: «Paś owce moje» (J 21, 16. 17). Ta misja wyraża się przede wszystkim w świadectwie składanym Jemu, Mistrzowi i Panu: «Pójdź za Mną!» (J 21, 19). Niech to będzie naszą radością, chociaż z pewnością jest naszym krzyżem — słodkim i lekkim, ponieważ jest to krzyż miłości. Niech zawsze czuwa nad wami i wspiera was Dziewica Maryja, Matka nadziei, i niech wam towarzyszy moje apostolskie błogosławieństwo, którego z serca ponownie udzielam każdemu z was, waszym bliskim i tym, którzy są powierzeni waszej posłudze.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama