Homilia podczas Mszy św. w święto Chrztu Pańskiego 7.01.2018
Podczas Mszy św. w święto Chrztu Pańskiego, którą odprawił w Kaplicy Sykstyńskiej, Papież Franciszek udzielił sakramentu chrztu 34 niemowlętom — 17 dziewczynkom i 17 chłopcom — dzieciom pracowników watykańskich. Do zgromadzonych wygłosił homilię, którą zamieszczamy poniżej.
Drodzy Rodzice!
Przynosicie swoje dzieci do chrztu, a to jest pierwszy krok w realizacji zadania, jakie na was spoczywa — obowiązku przekazywania wiary.
A żeby przekazywać wiarę, potrzebujemy Ducha Świętego, sami nie jesteśmy w stanie. Móc przekazywać wiarę to łaska Ducha Świętego, możliwość jej przekazywania; i właśnie dlatego przynosicie tutaj swoje dzieci, żeby otrzymały Ducha Świętego, żeby otrzymały Trójcę — Ojca, Syna i Ducha Świętego — która zamieszka w ich sercach.
Chciałbym wam powiedzieć tylko jedną rzecz, która was dotyczy: wiarę można przekazywać jedynie «w dialekcie», w dialekcie rodziny, w dialekcie taty i mamy, dziadka i babci. Później katecheci będą rozwijać ten pierwszy przekaz, podając idee, wyjaśnienia... Ale nie zapominajcie o tym — robi się to «w dialekcie», a jeśli brakuje dialektu, jeżeli w domu rodzice nie rozmawiają ze sobą tym językiem miłości, przekaz wiary nie jest taki łatwy, nie będzie można go realizować. Nie zapominajcie. Waszym zadaniem jest przekazywanie wiary, a należy to robić w dialekcie miłości waszego domu, rodziny.
Również one [dzieci] mają swój «dialekt», którego słuchanie nam się przydaje! Teraz wszystkie są cicho, ale wystarczy, że jedno poda ton, a za nim idzie orkiestra! Dialekt dzieci! A Jezus zaleca nam, abyśmy byli jak one, abyśmy mówili tak jak one. Nie powinniśmy zapominać tego języka dzieci, które mówią, tak jak mogą, ale to jest język, który bardzo podoba się Jezusowi. I w waszych modlitwach bądźcie prości tak jak one, mówcie Jezusowi to, co wam przychodzi do serca, tak jak to mówią one. Dziś wyrażą to płaczem, jak to robią dzieci. Dialekt rodziców, którym jest miłość, aby przekazywać wiarę, i dialekt dzieci, który rodzice powinni przyjmować, aby wzrastać w wierze.
Teraz będziemy kontynuować obrzęd; a jeśli one zaczną koncertować, to dlatego, że nie jest im dobrze, albo jest im za gorąco, albo czują się nieswojo, albo są głodne... Jeżeli są głodne, nakarmcie je, bez obawy, dajcie im jeść, bo to również jest język miłości.
opr. mg/mg
Copyright © by L'Osservatore Romano (2/2018) and Polish Bishops Conference