Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao

Przemówienie przed modlitwą "Anioł Pański" w sanktuarium w Knock, 26.08.2018

Papież Franciszek

Zdecydowani w dążeniu do prawdy i sprawiedliwości

Zdecydowani w dążeniu do prawdy i sprawiedliwości - foto
Autor/źródło: Ewa Klejnot-Schreiber

26 VIII 2018 — Przemówienie przed modlitwą «Anioł Pański» w sanktuarium maryjnym w Knock

Drodzy Bracia i Siostry!

Cieszę się, że jestem tutaj z wami. Cieszę się, że jestem z wami w Domu Matki Bożej, i dziękuję Bogu za to, że z okazji Światowego Spotkania Rodzin mogę odwiedzić to sanktuarium, tak drogie ludowi Irlandii. Dziękuję abpowi Nearemu i rektorowi, ks. Gibbonsowi za serdeczne powitanie.

W Kaplicy Objawienia powierzyłem miłosiernemu wstawiennictwu Matki Bożej wszystkie rodziny świata, a szczególnie wasze rodziny, rodziny irlandzkie. Maryja, nasza Matka, zna radości i trudy, którymi wypełnione jest życie w każdym domu. Zachowując je w swoim Niepokalanym Sercu, przedstawia je z miłością przed tronem swego Syna.

Pragnąc upamiętnić moją wizytę, przywiozłem w darze różaniec. Wiem, jak ważna jest w tym kraju tradycja różańca w rodzinie. Proszę was, podtrzymujcie tę tradycję. Jak wiele serc ojców, matek i dzieci czerpało pocieszenie i moc, przez lata medytując nad udziałem Matki Bożej w tajemnicach radosnych, światła, bolesnych i chwalebnych życia Chrystusa!

Maryja jest Matką, Maryja jest naszą Matką, jest także Matką Kościoła, i to właśnie Jej zawierzamy dziś drogę wiernego ludu Bożego na tej «Szmaragdowej Wyspie». Prosimy o wspieranie rodzin w ich trudzie szerzenia królestwa Chrystusowego i otaczania opieką ostatnich z naszych braci i sióstr. Pośród wiatrów i burz szalejących w naszych czasach niech rodziny będą bastionami wiary i dobroci, które zgodnie z najlepszymi tradycjami tego narodu, będą odporne na wszystko, co umniejszałoby godność mężczyzny i kobiety, stworzonych na obraz Boga i powołanych do wzniosłego przeznaczenia, jakim jest życie wieczne.

Niech Matka Boża z miłosierdziem patrzy na wszystkich cierpiących członków rodziny swego Syna. Modląc się przed Jej figurą, zawierzyłem Jej w szczególności wszystkich, którzy doświadczyli nadużyć ze strony członków Kościoła w Irlandii. Nikogo z nas nie mogą nie poruszyć historie osób małoletnich, które były wykorzystywane, zostały okradzione z niewinności lub odłączone od matek i pozostawione same z bolesnymi wspomnieniami. Ta otwarta rana rzuca nam wyzwanie, byśmy stanowczo i zdecydowanie dążyli do prawdy i sprawiedliwości. Błagam Pana o przebaczenie za te grzechy, za zgorszenie i zdradę, których doznało wielu członków rodziny Bożej. Proszę naszą Matkę Najświętszą, by wstawiała się za wszystkimi osobami, które padły ofiarą wszelkiego rodzaju nadużyć, i umocniła wszystkich członków rodziny chrześcijańskiej w stanowczym postanowieniu, że nigdy nie pozwolą, aby takie sytuacje się zdarzały; także, by wstawiała się za nami wszystkimi, abyśmy mogli stale iść naprzód ze sprawiedliwością i zadośćuczynić, na ile to od nas zależy, tej wielkiej przemocy.

Moja pielgrzymka do Knock pozwala mi również zwrócić się z serdecznym pozdrowieniem do umiłowanych mieszkańców Irlandii Północnej. Chociaż moja podróż na Światowe Spotkanie Rodzin nie obejmuje wizyty na Północy, zapewniam was o mojej miłości i bliskości w modlitwie. Proszę Matkę Bożą, aby wspierała wszystkich członków rodziny irlandzkiej, żeby trwali jako bracia i siostry w dziele pojednania. Z wdzięcznością za postępy ekumeniczne oraz znaczne umocnienie przyjaźni i współpracy między wspólnotami chrześcijańskimi, modlę się, aby wszyscy uczniowie Chrystusa wspierali nieustannie wysiłki, podejmowane na rzecz przyspieszenia procesu pokojowego i budowania harmonijnego i sprawiedliwego społeczeństwa dla dzisiejszych dzieci, czy to chrześcijan, czy muzułmanów, żydów, czy wyznawców każdej innej religii: dla dzieci Irlandii.

A teraz, z tymi intencjami oraz z tymi wszystkimi, które nosimy w naszych sercach, zwróćmy się do Najświętszej Maryi Panny słowami modlitwy Anioł Pański.

Po modlitwie «Anioł Pański» Franciszek powiedział:

Chciałbym skierować szczególne pozdrowienie do mężczyzn i kobiet w tym kraju, którzy przebywają w więzieniu, i podziękować w szczególności tym z nich, którzy napisali do mnie, wiedząc, że przybędę do Irlandii. Chciałbym wam powiedzieć: jestem blisko was, bardzo blisko. Zapewniam was i wasze rodziny o mej bliskości i modlitwie. Niech Maryja, Matka Miłosierdzia, strzeże was i umacnia w wierze i nadziei. Dziękuję.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Irlandia Irlandia Północna Maryja ekumenizm rodzina różaniec Matka Kościoła modlitwa rodzinna Knock
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W