Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Papież Franciszek

Ewangeliczna perspektywa na «globalnej autostradzie przekazu»

28 X 2013 — Audiencja dla pracowników Watykańskiego Ośrodka TelewizyjnegoW południe Ojciec Święty przyjął w Sali Klementyńskiej Pałacu Apostolskiego zarząd, pracowników i współpracowników Watykańskiego Ośrodka Telewizyjnego z okazji 30. rocznicy jego powstania. W ich imieniu słowo powitalne wygłosił dyrektor — ks. prał. Vigano. Podczas audiencji Papież Franciszek powiedział:

Drodzy Przyjaciele!

Watykański Ośrodek Telewizyjny, powstały z woli bł. Jana Pawła II, został utworzony 22 października 1983 r. W ciągu tych trzech dziesięcioleci swojej działalności znacznie się rozwinął, dziękujmy Panu! Teraz pojawiają się istotne wyzwania technologiczne, o czym miałem sposobność wspomnieć w przesłaniu z okazji waszego niedawnego sympozjum. Są to wyzwania, od których podejmowania nie możemy się uchylać, abyśmy zachowywali niezmiennie «perspektywę ewangeliczną na tej swoistej globalnej autostradzie przekazu» (przesłanie do CTV, 18 października 2013 r.). Dziękuję.

Chcę wam przede wszystkim podziękować — nie tylko za profesjonalizm, który dzisiaj jest uznawany w całym świecie, ale zwłaszcza za dyspozycyjność i takt, których świadectwo dajecie mi każdego dnia i z którymi mi towarzyszycie.

Przy tej świątecznej okazji chcę wyrazić również specjalne podziękowanie waszym rodzinom, ponieważ, jak wspomniał dyrektor, ks. prał. Vigano, żyją one według tygodniowego rozkładu zajęć Papieża! Wyobrażam sobie, że jest to niemałe poświęcenie, dlatego nie tylko jestem wam za nie wdzięczny, ale zapewniam o modlitwie za was wszystkich, w szczególności za wasze dzieci. Papież nie chce być zawadą w życiu rodzinnym! Ale dziękuje wam za cierpliwość.

Chciałbym powierzyć wam krótko parę przemyśleń.

Grajcie jak drużyna. Skuteczność duszpasterstwa przekazu jest możliwa, jeżeli tworzy się więzi, jeżeli skupia się wokół wspólnych projektów szereg podmiotów; «zjednoczy się inicjatywy i wysiłki» (por. dekr. Inter mirifica, 21). Wiemy, że nie jest to łatwe, ale jeżeli pomagacie sobie wzajemnie tworzyć zespół, wówczas wszystko staje się lżejsze, a przede wszystkim również styl waszej pracy będzie świadectwem jedności.

Bądźcie profesjonalistami w służbie Kościoła. Wasza praca jest na wysokim poziomie, i tak powinno być ze względu na zadanie, jakie wam zostało wyznaczone. Ale niech profesjonalizmem dla was będzie zawsze służenie Kościołowi, we wszystkim: w filmowaniu, w reżyserii, w decyzjach wydawniczych, w zarządzaniu. Wszystko może być wykonywane w pewnym stylu, z perspektywą, która jest perspektywą eklezjalną, perspektywą Stolicy Apostolskiej. Trzeba, aby CTV w swoim przekazie potrafił szerzyć wśród widzów, wiernych i «dalekich» woń i nadzieję Ewangelii.

Kończąc, dziękuję wszystkim członkom Rady Administracyjnej, którzy pomagają mądrze ukierunkowywać działania CTV i nimi kierować. Wspominam w sposób szczególny także o przyjaciołach, którzy z różnych racji włączają się w wielką rodzinę CTV. Sami nie możemy wiele zdziałać, ale razem możemy służyć całemu światu, szerząc prawdę i piękno Ewangelii aż po krańce ziemi. Bardzo dziękuję!


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: massmedia media ewangelizacja telewizja profesjonalizm Watykański Ośrodek Telewizyjny CTV
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W