Dzień migranta

Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański", 17.11.2002

1. Dziś we Włoszech obchodzony jest Dzień Migranta, który co roku stwarza okazję wspólnocie kościelnej, a także obywatelskiej do refleksji nad tym ważnym i złożonym zjawiskiem społecznym.

Jako temat dzisiejszych obchodów biskupi włoscy wybrali słowa apostoła Pawła: «przygarniajcie siebie nawzajem, bo i Chrystus przygarnął was» (Rz 15, 7). Przygarniając każdego człowieka, w Chrystusie Bóg stał się «migrantem» wędrującym po ścieżkach czasu, aby nieść wszystkim Ewangelię miłości i pokoju. Kontemplując tę tajemnicę musimy być gotowi przyjąć każdego i uznać, że jest dzieckiem jedynego Ojca niebieskiego, a zatem naszym bratem.

2. Żyjemy w czasach głębokich przemian, które obejmują pojedyncze osoby, grupy etniczne i narody. Także dziś obserwuje się poważne nierówności, zwłaszcza pomiędzy północą a południem globu. Powoduje to, że ziemia, która w coraz większym stopniu staje się «globalną wioską», jest niestety dla jednych miejscem ubóstwa i nędzy, podczas gdy w rękach innych skupione są wielkie bogactwa. W tej sytuacji istnieje niebezpieczeństwo, że «inny» zostanie niejednokrotnie uznany za rywala, tym bardziej jeżeli różni się językiem, narodowością i kulturą.

Dlatego ważne jest szerzenie ducha gościnności, który w praktyce społecznej powinien przejawiać się we wrażliwości zwłaszcza na sytuację tych, którzy są w potrzebie. Każdy powinien przyczyniać się do tego, by świat stawał się lepszy, poczynając od środowiska, w którym żyje i pracuje. Ufam całym sercem, że rodziny, stowarzyszenia, wspólnoty kościelne i świeckie będą w coraz większym stopniu stawały się środowiskami uczącymi gościnności, współżycia obywatelskiego, owocnego dialogu. Imigranci ze swej strony powinni umieć uszanować prawa państwa, które ich przyjmuje, co pomoże im lepiej włączyć się w nowy kontekst społeczny.

3. Maryja, Dziewica Przyjmująca, jest symbolem i wzorem Kościoła, który powinien być domem otwartym dla wszystkich ludzi i narodów. Bóg, aby przybrać naszą ludzką naturę, zapukał do serca Maryi i usłyszał Jej pełne wiary i miłości «tak». Niech Ona pomaga nam otwierać się na potrzeby braci, w szczególności tych, którzy znajdują się w najtrudniejszych sytuacjach.

Po odmówieniu modlitwy maryjnej Jan Paweł II powiedział:

Każdego roku w tę niedzielę wspominamy ofiary wypadków drogowych. Proszę Pana w szczególny sposób, aby przyjął do swej miłości tych wszystkich, którzy ponieśli tragiczną śmierć w wypadkach samochodowych; powierzam też troskliwej miłości Matki Bożej licznych rannych i tych, którzy odnieśli trwałe kalectwo, jak również ich rodziny, i apeluję do wszystkich o okazywanie im solidarności. Na koniec gorąco proszę kierowców, aby w imię szacunku dla drugiego człowieka ostrożnie i odpowiedzialnie prowadzili pojazdy.

Pragnę powiedzieć, że jestem głęboko poruszony i łączę się w bólu z rodzinami ofiar okrutnego zamachu, do którego doszło w ubiegły piątek w Hebronie w Ziemi Świętej, nieopodal grobu patriarchy Abrahama — uznawanego za naszego wspólnego ojca w wierze — wkrótce po zakończeniu przez zebraną tam ludność modlitwy.

Modląc się o wieczny odpoczynek dla tych, którzy zginęli, proszę Pana, aby obdarzył wszystkich odwagą potrzebną do odnalezienia drogi sprawiedliwości i pokoju.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama